E-Ticaret İş Modelleri

Merhabalar, 

bugün sizlere E-Ticaret İş Modelleri hakkında bilgi vereceğim. Keyifli okumalar dilerim.

E-Ticaret 90 yılların sonunda hayatımıza girdi ve ondan sonrasında da gelişmeye devam etti. Bu yeni ticaret modelinin sonucunda farklı iş modelleri de meydana geldi.

Çalışma şekline göre, platforma göre ve iş modeline göre olmak üzere 3 ana başlıkta toplanan E-Ticaret iş modelleri anlamsal olarak ayrılsalar da iş kapsamında birbirlerini etkilemektedirler.

Bugün gelin hep birlikte çalışma şekline göre E-Ticaret modelini inceleyelim.

B2C

Firmadan tüketiciye (Business to Consumer) yapılan dünyada ve türkiyede de yaygın olarak kullanılan E-Ticaret çalışma şeklidir. Bu çalışma şeklinde üretici doğrudan tüketiciye satış yapar. Firmalar  satacakları ürünlerine reklam ve kullanıcı deneyimi ekleyerek siteyi daha aktif hale getirebilirler. Bu sayede geniş bir müşteri kitlesine ulaşma imkanı vardır. Dünya’da bu çalışma prensibiyle hizmet veren firmalar arasında Amazon.com Türkiye’de ise hepsiburada.com, n11.com, hizlial.com, teknosa.com, ebebek.com, idefix.com örnek verilebilir.

B2B

Firmadan firmaya (Business to Business) yapılan ticaret şeklidir. Bu şekilde firmalar tedarikçi sıkıntısından kurtulmuş olurlar. Mesela Hepsiburada.com’un tüketicisine satacağı ürünü sipariş verdiği tedarikçi site ile arasındaki ticaret şekli B2B e-ticarettir. Bu sayede B2B e-ticaretin B2C satış yapan firmalar için sağladığı stok ve lojistik alanlarında olumlu yanları vardır. Tercih edilen B2B sitelerinden kendi müşterilerine ürün gösterip sipariş geldikçe B2B kanalı üzerinden tedarik sağlanır. Firmaların gereksiz yere stok maliyeti ödemesine gerek kalmaz. B2B çalışma şekliyle faaliyet gösteren firmalara dünyadan Ingram Micro, ülkemizden Index Grup örnek gösterilebilir.

C2C

Tüketiciden tüketiciye (Consumer to Consumer) yapılan ticaret modelidir. B2C ile benzerlik gösterir. Bu ticaret modelinde firmalar tüketicilerin alım satım yapabileceği bir platform oluştururlar. Bu sayede komisyon, reklam gibi çeşitli şekillerde para kazanırlar. Tüketiciler ticari yükümlülük altına girmeden ürün ve hizmet alım satımı yapabilirler. Bu çalışma şekliyle faaliyette olan dünyaca ünlü site eBay, ülkemizden sahibinden.com ve yine eBay’in sahibi olduğu gittigidiyor.com başarılı örneklerdir.

Çalışma şekline göre diğer e-ticaret iş modelleri şöyledir:

  • C2B (Consumer to Business): Tüketiciden Firmaya
  • B2E (Business to Employee): Firmadan Çalışana
  • G2G (Government to Government): Devletten Devlete
  • G2B (Government to Business): Devletten Firmaya
  • B2G (Busines to Government): Firmadan Devlete
  • G2C (Government to Consumer/Citizen): Devletten Tüketiciye/Vatandaşa
  • C2G (Consumer/Citizen to Government): Tüketiciden/Vatandaştan Devlete