E-TİCARET NEDİR ?

Merhabalar,

Bugün sizlere çağımızın elzem buluşlarından olan E-Ticaret hakkında bilgi vereceğim. Keyifli okumalar dilerim.

E-Ticaret, elektronik ticaret olarak bilinir ve fiziksel ortamda yapılan her türlü mal ve hizmet satışının internet ortamında gerçek ya da sanal ürünlerin güvenli bir şekilde yapılmasına denir.

İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatına göre E-Ticaret; sayısallaştırılmış yazılı metin, ses ve görüntünün işlenmesi ve iletilmesine dayanan kişileri ve kurumları ilgilendiren tüm ticari işlemlerdir.

 

Teknolojinin gelişmesiyle insanların öncelikleri de değişti. Artık internet ortamını eskiye nazaran daha sık kullanır olduk. İş yoğunluğunu da göz önüne alırsak her işimizi kolay yoldan halletmenin yollarını arıyoruz. Artık evden işe, işten eve gibi bir döngüye girdiğimiz için zaman bizim için oldukça kıymetli hale geldi. Bundan dolayıdır ki insanlar da yeni ve kolay yollar aradı. Küçük bir örnek verecek olursam, bankada işim varsa artık bankaya ya da ATM’ye gitmek zorunda değilim. İşimi internet üzerinden istediğim vakitte halledebilirim. Teknolojinin sağladığı muazzam yenilikler arasında bence bu örnek.

Diğer yandan alışveriş faktörü için de zaman bulamaz olduk. Bundan dolayı e-ticaret bize sunulmuş çok önemli bir fırsattır. Ayrıca pek çok fiziksel alışverişin yanı sıra pek çok imkanı da bize sunuyor. Mesela birden fazla mağaza gezmek hem zaman kaybı hem de fiziksel yorgunluğa sebep oluyor. E-Ticaret’te ise istediğim ürünü istediğim zaman istediğim şekilde diğer ürünlerle kıyaslayarak kendime en uygun olanı seçebilirim ve bunu oturduğum yerden yapabilirim.

 

E-Ticaret ortamında alıcı ve satıcılar birebir karşı karşıya olduğu için firmalar müşteriye özel kampanyalar, reklamlar hazırlayabilir. Toplanan müşteri deneyimi ve verileri kullanılarak kişiye özel pazarlama ile yüksek maliyete gerek kalmadan satış yapılabilir.

E-Ticaret binlerce müşterinin bekleme süresini azaltarak aynı anda satın alma ve ödeme işlemlerine imkan sağlayıp zaman kaybını azalttığı gibi mekandan da bağımsız olduğu için ulaşım giderlerini de azaltacaktır.

Ayrıca internette sanal bir mağaza açmanın maliyeti fiziksel ortamdakine göre daha az maliyetli olduğu için günümüzde cazip bir fırsattır.

 

Bunların hepsinin yanında elbette E-ticaret’in de olumsuz yönleri vardır. Mesela internet ortamında satın alacağım ürünü deneme ya da inceleme şansım yok. Bundan dolayı müşterinin satın aldıktan sonra karşılaşacağı ürünle ilgili kaygıları olabilir. Eğer böyle bir sorunla karşılaşırsa da iade etmek ile uğraşmak istememesi de cabasıdır.

İnternet ortamının uçsuz bucaksız oluşu, internette meydana gelen dolandırıcılıkların çoğalması ve henüz insanların bu ortama adapte olup güvenememesi de E-Ticaretin dezavantajları arasındadır.

Bir diğer sorun ise ürünün teslimat süresidir. Bu süre boyunca müşteri ürünü beklemek zorundadır. Bu sürenin uzaması durumu da E-Ticarete olan güvenini azaltacaktır.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.