En Büyük Engel- Başarısızlık Korkusu

Merhabalar arkadaşlar gece başını yastığa koyup hayale dalan kaç kişiyiz? En huzurlu olduğumuz anlar hayale daldığımız anlardır herhalde çünkü bizim kontrolümüzdedir. İstediğimiz her şey o kısacık süreçte gerçekleşebilir. İmkansız diye bir şey yoktur..

Peki kaçımız hayallerimizi gerçekleştirmek adına harekete geçiyoruz diye sorsam? Ne istediğimizi biliyoruz, bir hedefimiz var, hayalini kuruyoruz peki sorun nerede neden bir türlü başlayamıyoruz?

Size bunu geçenlerde başıma gelen bir olay üzerinden açıklamak istiyorum. Okulda bize verilen bir proje üzerine fabrikalarda bir uygulama yapmamız bekleniyordu. Ekibimizi kurduk, fabrikayı bulduk plan hazır, derken ekip arkadaşlarımdan biri beklentiyi çok yükselttik ya yapamazsak diyerek fikrini belirtti.

O an çok tanıdık geldi bana o duygu.

Başarısızlık korkusu..

Başarısızlık korkusu;  kişinin bir şeyi hayata geçirmek adına istek duymasına rağmen, o kişiyi bu isteği için harekete geçmekten alıkoyan negatif duygu olarak tanımlanıyor.

Ya olmazsa? Ya yapamazsak? Ya işler ters gider de her şey mahvolursa? Ya batırırsam?

Tüm bu düşünceler zihnimizde çalkalanır durur ve bir süre sonra heves kırıcı bir hale dönüşür.

Fakat unutmamız gereken bir nokta var. Zaman akıp gidiyor ve harekete geçmediğimiz her an hedeflerimizden daha da uzaklaşıyoruz. Kaybedecek neyimiz var ki? Başarısız olursak ne olmuş? Tecrübe nasıl kazanılır? Elbette ki başarısız olacağız. Bu sizi korkutmasın. Yoksa nasıl hatalarımızdan ders çıkartabiliriz.

Burada önemli olan nokta korkunun üstüne gitmek .Kendi adıma bunu deneyimleyerek öğrendim. Üniversiteye başladığım andan itibaren yazılıma karşı bir ilgim vardı ama bir türlü başlayamıyordum. Çünkü kafamda sürekli o olumsuz düşünceler dönüyordu. Bunlar çok karışık, anlayamıyorum diyordum. Nasıl öğreneceğim? Bilgisayar mühendisliği okuyan arkadaşlar var şirketler neden bana dönüp baksın? diye düşüncelere kapılıyordum. Mutsuz oluyordum..

Sonra bir yerden başlamak gerekir düşüncesiyle işin içine girdim. Zorlandım mı? Evet zorlandım. Hiçbir şey anlamadığım anlar oldu mu? Evet oldu. Ama inanın o ilk kodu yazdığımda yaşadığım “işte başardım!” hissi bambaşka bir duygu. Sizi daha ileriye götürecek motivasyonu tam da orada kazanıyorsunuz. Sonra o azimle daha da iyisini yapıyorsunuz. Geriye dönüp baktığınızda ise korkularınızın ne denli yersiz olduğunu görüyorsunuz.

Peki uzmanlar bu konuda ne diyor? Başarısızlık korkusu nasıl yenilir? Bir de profesyonel pencereden bakalım..

1-Başarısız olacaksınız. Bunu kabul edin

Bir gün mutlaka başarısız olacağınızın farkına varın. İnanın bu sizin kafa olarak daha da rahatlamanıza yol açacak. Arkanızı dönüp başarısızlıktan kaçmak yerine, başarısızlığa doğru koşun. Aslında sizi bekleyen bir dizi fırsata koşuyor olacaksınız.

2.Neyden korkuyorsanız üstüne gidin

Bilinmezlikle baş etmektense korkunuzu gün yüzüne çıkartın. Başarısızlık korkunuzun altında yatan gerçek sebebi inceleyin. Başarısız olmaktan neden korktuğunuzu kendinize defalarca sorun.Onu bulun ve çözüme kavuşturun.

3.Asla pes etmeyin

Evet şartlar istediğimiz gibi gitmeyebilir. Koşullar bizi zorlayabilir. Çıkabiliyorsan çık şimdi işin içinden kıvamına gelebiliriz. Ama korkularımızın bize engel olmasına izin vermemeliyiz. Korkularımız, hedeflerimiz kadar gerçek ve büyük olacaktır bu aklımızın bir köşesinde bulunsun..

 

4.Bir B planınız mutlaka olsun

Her konuda daima bir B planınız olsun. Bu hem sizi rahatlatacak hemde işlerin yolunda gitmediği durumlarda başarı şansınızı arttıracaktır.

5.Pozitif düşünün

İyi düşün iyi olsun sözü burada devreye giriyor. Daha öncede defalarca yaşamışızdır. Mutsuz, karamsar olduğumuz durumlarda işler iyice arpa saçına döner. Hiç bir şey yapmak istemeyiz, hayata küseriz. Dolayısı ile kötü enerjiyi olabildiğince kendimizden uzak tutuyoruz. Pozitif düşünüyoruz.