Endüstri Mühendisliğini Neden Tercih Etmeliyim ?

Merhaba arkadaşlar,

Biliyorsunuz ki, üniversite tercihleri başlamak üzere 🙂 Bende bu tercih döneminde endüstri mühendisliğini tercih etmeyi düşünen arkadaşlarımıza yardımcı olmak amacıyla endüstri mühendisliği hakkında bir yazı kaleme aldım. Umarım faydalı olur. Keyifli okumalar..

Endüstri mühendisliği; insan, makine, bilişim, donanım ve enerjiden oluşan bütünleşik sistemlerin iyileştirilmesi ve kurulması ile ilgilenir. Bu tanım düşünüldüğünde, endüstri mühendisliğinin makine bilgisayar, elektrik ve enerji sistemleri gibi birçok mühendislik dalını içerdiğini görmekteyiz. Bu bölümü seçtiğiniz takdirde sadece buradaki mühendislik dallarını değil işletme ve ekonomi gibi İİBF bölümlerini de kapsadığını göreceksiniz.  Aldığınız dersler diğer mühendislik dallarıyla ortak olmasına rağmen onlar tarafından kolay bölüm olarak değerlendirileceksiniz. Ama merak etmeyin, yok öyle bir dünya 🙂 Tek bir konuya yönelmediği için çok zevkli bir bölüm evet, ama kesinlikle kolay bir bölüm değil. Programlamadan teknik resime, üretim planlamadan mühendislik ekonomisine, mukavemetten istatistiğe kadar daha nice dersler alıp bölümünüzü okurken aynı zamanda ciddi bir genel kültüre sahip olmanızı sağlayacak bir bölüm endüstri mühendisliği.  Peki gelelim asıl soruya 🙂 Onca türlü türlü dersi gördükten sonra mezun olduğunuzda ne olacaksınız 🙂 İşte bu noktada hiçbir kısıtlamanız yok. Kendinizi hangi konuda daha yetkin, daha becerikli, daha iyi hissedecekseniz o alana yönelebilirsiniz. Örneğin bir fabrikada yönetim, üretim, planlama ve lojistik, Ar-Ge, mali işler, bilgi işlem, insan kaynakları, satın alma ve satış&pazarlama gibi birçok departman bulunmaktadır. Bir endüstri mühendisi kendisini geliştirdiği alana göre bu departmanların herhangi birinde çalışabilmektedir. Aynı zamanda hastane, banka gibi hizmet sektöründe de çalışan birçok endüstri mühendisi vardır.

Endüstri mühendisliği;  insan ihtiyaçlarına karşı duyarlı, sorumluluk duygusu gelişmiş, insanlarla iyi ilişkiler kurabilen, ikna kabiliyeti yüksek, çalışanları motive edebilme yeteneğine sahip, yüksek başarma güdüsüne sahip, planlama, tasarım, eşgüdüm, yaratıcılık ve çok yönlü karar alabilme gibi özelliklere sahip kimselerin daha iyi olduğu bir alandır. Bu nedenle tercihlerinizi yaparken bu özellikleri de dikkate almayı unutmayın 🙂 İyi endüstri mühendisleri, fırsatları hızlı bir şekilde sezebilen ve araştırma ile gelişimden asla vazgeçmeyen kişiler arasından çıkmaktadır.

Bu bölümü kazanırsanız dört sene boyunca kimselere bölümünüzü tam olarak açıklayamayacağınızı da söylemeden geçmeyelim. Çoğu teyzenizin, amcanızın “Sen şimdi okul bitince ne olacaksın?” sorusuna maruz kalıp uzun uzun anlattığınızda anlamadığı, kısaca anlattığınızda ise “Bu muydu? Bunu herkes yapar.” diyerek geçtiği anlara şahit olacağınızı şimdiden belirtelim 🙂 Aslında bölümle ilgili anlatacaklarınız konusunda içinizde fırtınalar koparken, karşı tarafa bunu aktaramadığınızda lütfen karamsarlığa düşmeyin. 🙂 Hepimiz aynı durumdayız. Hatta böyle durumlarda info@industryolog.com mail adresi üzerinden bize yazabilirsiniz. Boşverin siz onları, gelin bize anlatın endüstri mühendisliğini. 🙂 Kapımız her zaman açık sizlere 🙂 Çok zorlarlarsa Cem Yılmaz’dan alıntı yaparak “Everything, but little little, into the middle.” şeklinde de cevaplar vererek ortamı yumuşatabilirsiniz. 🙂

Son olarak, kendinizi en iyi siz tanıyorsunuz. O yüzden bu tercih döneminde son karar kesinlikle sizin olmalı. Ailenizin ve çevrenizin fikirlerini tabiî ki de alın, onların düşüncelerini önemseyin, araştırmalar yapın. Ancak ne olmak istediğinize karakteriniz ve istekleriniz doğrultusunda siz karar verin ve en doğru tercihi yapın 🙂 Pişman olmayacağınız kararlar vermeniz dileğiyle 🙂 🙂 🙂