Erasmus Programı Hakkında

Merhaba,

Bu yazımda her üniversitelinin hayali ve yurtdışına gidişin en kolay yollarından biri olan Erasmus programından ve bu süreç içindeki bazı aşamalardan bahsedeceğim.

Erasmus programı nedir?

Erasmus+ bir Avrupa birliği projesidir. Lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Avrupa’da staj veya öğrenim yapabilme olanağı sağlar.

Erasmus programının size sunduğu süre 12 aydır. İsterseniz 2 dönem öğrenim hareketliliği ya da 1 dönem öğrenim 1 veya 2 kere staj ya da 2 kere staj gibi farklı şekillerde isteğinize göre bu süreyi değerlendirebilirsiniz.

Erasmus programının en güzel yanı hibe veriyor olmasıdır. Ulusal ajans her okula belirli miktarda hibe verir ve okullar giden öğrenciler arasında puan durumuna göre sıralayarak hibeyi dağıtır. Eğer sıralamada gerilerdeyseniz hibe çıkma olasılığı düşük olabilir. Bu yüzden notunuz ne kadar yüksek olursa bu sizin için o kadar avantajdır.

Erasmus programında süreç nasıl işler?

İlk iş olarak notunuzun belirlenen sınırın üstünde olması gerektiğine dikkat etmelisiniz. Eğer üzerindeyse gönül rahatlığıyla işlemlere başlayabilirsiniz. Öncelikle okulun Erasmus ofisinin yönlendirmesi ile ilgili siteden başvurunuzu yapıyorsunuz. Daha sonra belirlenen sınav tarihinde bir İngilizce sınavına tabi tutulacaksınız. İngilizce sınavından (genellikle, okula göre değişebilir) en az 50 almanız gerekiyor. Çünkü genel puanınızı belirlerken sınav puanınızın yarısı ve not ortalamanızın yüzlük sisteme vurulmuş halinin yarısı alınarak toplam puana bakılır.

İstediğiniz takdirde Erasmus ingilizce sınav notunuzu 2 yıl içinde tekrar kullanabilirsiniz. Ama ikinci kullanımda ortalamanızın ve sınav notunuzun yüzde 50’lik toplamından 10 puan düşülür. Bunu da göz ardı etmemek gerekir. Aksi takdirde alt sınıra düşebilirsiniz ve bu sınava tekrar girmek zorunda olduğunuz anlamına gelir.

Sınavı geçtiniz şimdi sıra okul seçme kısmına geldi. Burada aldığınız puan önemli oluyor genelde. Çünkü en iyi yerleri genelde puanı iyi olan kişi kapıyor. Nasıl mı? Mesela sen ve arkadaşın aynı okulu seçtiniz arkadaşının puanı daha yüksek ve okulun kontenjanı 1 kişi. Haliyle arkadaşın gidiyor. Ama açıkta kalmaktan korkmayın birkaç tane okul seçip sıraya koyabiliyor ve ona göre yerleştiriliyorsunuz.

Diyelim ki çıkan okul hoşunuza gitmedi ve seneye ertelemeye karar verdiniz. Yapabilirsiniz ama puanınız düşer ve gelecek sene ya tekrar sınava girmek zorunda kalırsınız ya da yetiyorsa eğer düşen puanınızı kullanırsınız.

Her şey güzel okulu sevdiniz ama size hibe çıkmadı ve yine ertelemeye karar verdiniz. O zaman puanınız düşmüyor rahat olabilirsiniz.

Erasmus programında genellikle okullar hibenin yüzde 80’ini oradayken yatırır ve kalan yüzde 20’sini istenen belgeleri getirdiğiniz ve dönüş yaptığınız takdirde hesabınıza yatırır. Yalnız dönüş tarihlerini iyi ayarlamanız gerekiyor. Eğer en başta hibe sözleşmesinde söylenen tarihten erken geldiyseniz o yüzde 20’den belli bir miktar kesiliyor.

Vizeye başvurabilmek için gideceğiniz okuldan kabul mektubu almanız gerekiyor. Bunu aldıktan ve diğer belgeleri de tamamladıktan sonra rahatlıkla vizeye başvuru yapabilirsiniz. Erasmus programı ile gidildiği için genelde vize konusunda bir sıkıntı çıkmıyor.

Vizeniz de çıktıysa artık mükemmel bir yurtdışı deneyimi için hazırsınız. Unutulmayacak anılar biriktirecek ve çok güzel dostluklar kuracaksınız. Kemerlerinizi bağlayın ve maceraya hazır olun ?

Öneri ve görüşleriniz için bbodur@industryolog.com’a mail atabilirsiniz.