Erasmus Sınavına Nasıl Çalışılır? İngilizce Çalışma Taktikleri

Merhaba,

Bu yazımda Erasmus sınavına ve aynı zamanda genel İngilizce çalışma konularına nasıl hazırlanmamız gerektiğine dair fikirlerimi paylaşacağım. İsterseniz hemen başlayalım.

Erasmus sınavı genellikle 6 bölümden oluşur. Reading, Vocabulary, Grammar, Listening, Writing, Speaking.

Sırasıyla bölüm bölüm gidebiliriz.

1-Reading Bölümü

Bu bölümü yapabilmek aslında Türkçe’de paragraf sorusu çözmek ile aynıdır. Çünkü burada da size bir makale verirler ve makale hakkında sorular yöneltirler. O yüzden burada en önemli şey makalenin ana fikrini anlayabilmektir.

Verilen metne önce bir göz gezdirin. Nasıl bir metin? Diyalog şeklinde mi yoksa makale şeklinde mi? Kaçıncı kişi ağzından anlatılmış gibi detaylara bakın.

Daha sonra hemen sorulan sorulara göz gezdirin ve ne sorulduğunu anlamaya çalışın.

Soruları anladıktan sonra metni yavaş bir şekilde okumaya gayret edin. Eğer uzunsa paragraf paragraf özenerek okuyabilir ve isterseniz önemli gördüğünüz kısımların altını çizebilirsiniz. Unutmayın hızlı bir şekilde anlamadan 3 4 kere okumaktansa bir kere anlayarak okumak çok daha yararlı olacaktır. Bu yüzden acele etmemeye özen gösterin. Anlama olasılığınızın artacağından emin olabilirsiniz.

Reading konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız mutlaka kısa hikaye ve makaleler okumalısınız. Telefonlar için çok yararlı hikaye okuma uygulamaları var. Arattığınız taktirde birçok kaynak bulabilirsiniz. Kısa ve basitlerden başlayarak yavaş yavaş ilerletebilirsiniz.

2-Vocabulary(Kelime) Bölümü

Bu bölümde iyi olabilmek istiyorsanız tabi ki kelime bilginizin iyi olması gerekir. Zaten dil öğrenmenin en önemli kısmı kelimedir. Kelimeyi bildiğin takdirde gerisini bir şekilde getirirsin. İlk yapmanız gereken genel bir kelime seviyesine sahip olabilmek. Sınavda vocabulary kısmı genellikle çoktan seçmeli olur ve cümledeki boş yere uygun kelimeyi yazmanızı isterler. Şıklardan 2 ya da 3 tanesini bilseniz doğru kelimeyi bilmeseniz bile az çok mantık yürütebilirsiniz. Ana kural; A ile B1 seviyesindeki çoğu kelimeye hakim olmak zorundasınız. Bunun için de internette küçük bir araştırma ile en sık kullanılan kelimelere ulaşabilir ve onlara çalışarak işe başlayabilirsiniz.

Yine telefonunuzu kullanarak çok yararlı kelime uygulamalarına ulaşabilirsiniz. Ama burada dikkat etmeniz gereken kelimeleri seviyesine göre gruplandıran uygulamalara öncelik vermektir.

Ek olarak kelime bölümünde zarflar ve sıfatlar çok sorulur. Bunun için kelimenin cümle içinde nerede zarf olarak nerede sıfat olarak kullanıldığını bilmeniz gerekiyor. Zarf yaparken çoğu kelimeye -ly eki geldiğini ve cümle sonunda kullanıldığını ya da sıfatın ismin önünde kullanıldığı gibi detayları bilmek gerekir.

3-Grammar (Dil Bilgisi) Bölümü

Dil bilgisinde başarılı olabilmek için ilk yapmanız gereken zaman kalıplarına hakim olmaktır. Geniş, şimdiki, gelecek, geçmiş, yakın geçmiş gibi kalıpları mutlaka bilmeniz ve fiillerin kaçıncı halinde kullanıldığını bilmeniz gerekir. Kesinlikle zor değildir. Sırayla yazarak hepsine çalışıp hatırlamak da yarar vardır.

Bunun dışında grammar bölümünde sorulan garanti soru tiplerinden biri de bağlaçlardır. Mutlaka genel bağlaçları ve cümle içinde nasıl kullanıldıklarını öğrenin. Despite, Although, As soon as, such as, therefore, because gibi gibi.. Mesela sorudaki boşluğa anlam olarak Despite ve Although uyuyor ve seçeneklerde ikisi de var. O zaman anlamını bilmek yetmiyor. Mesela despite dan sonra kelime, althoughtan sonra ise cümle kullanıldığını bilmek hayat kurtarır.

Çok sık sorulan kalıplardan birisi de while.. when.. if.. cümle kalıplarıdır. Yani anlık yaptığımız ya da belli bir zaman almış süreçlerden bahsettiğimiz kalıplardan bahsediyorum. Ben duş alırken telefon çaldı. (While I was having shower, the phone rang.) örnekte gördüğünüz gibi while dan sonra fiilde ing eki olduğunu ve virgülden sonraki ikinci kısımın fiilin 2.hali aldığını bilmek çok önemlidir.

Son olarak aynı cümleyi farklı şekillerde yazabilmeyi öğrenmeniz gerekir. Burada genellikle sorular şu şekilde olur: Bu bina 1900 senesinde Ahmet bey tarafından yapıldı. Siz bunu şu şekilde yazabilirsiniz: Ahmet bey 1900 senesinde bu binayı yaptı. Yani etken ve edilgen fiil kullanımı konuları öğrenmemiz gereken kısımlardandır. Ya da “bu binayı ben yaptım” dedi Ahmet. Ahmet bu binayı onun yaptığını söyledi. Tarzında cümle kalıplarının nasıl yapıldığını bilmelisiniz. Gerçekten basit ve rahatlıkla puan kazanabileceğiniz kısımlardır.

 

Diğer yazımda Listening, Writing ve Speaking hakkında bilgiler vereceğim. 2. yazıya buradan ulaşabilirsiniz

Umarım yararlı olur. İngilizce veya başka konular hakkında düşünceleriniz, sorularınız olursa bbodur@industryolog.com’mail atabilirsiniz.