Ergonomide İnsan Vücudu ve Hareketleri – 2

“İçimde uyanan yaratma hevesi sınırsızdı.”
Ben de başladım.. Kendi yarattığım yolda kalıcı olabilmek dileğiyle. Keyifli okumalar.

GÖVDE VE ÜST TARAF HAREKETLERİ
Gövdenin sağa ve sola dönüş hareketleri 40 derece civarındadır.
Özellikle, gövdenin öne bükülü duruşunda, sağa ve sola döndürme hareketleri ve kuvvet gerektiren kas zorlamaları yapmak sakıncalıdır.
Bu tür zorlamalarda kalıcı sakatlıklara neden olan eklem zedelenmeleri görülebilir.


Omuz ekleminin yuvarlak eklem başı ve oldukça düz eklem yuvası, bu eklemin geniş açısal hareketini kolaylaştırır. Omuz eklemi hareketine dirsek ve el bileği hareketleri de katıldığı takdirde, gövde etrafında geniş bir erişme alanı oluşur. Ancak, el ve kol hareketleriyle ve duyarlı bir şekilde gerçekleştirilebilen hareketlerin uygulama alanı sınırlıdır.


OMUZ HAREKETLERİ

Omuz eklemi hareketlerine dirsek ve ve el bileği hareketleri de katıldığında, gövde etrafında geniş bir erişme alanı oluşur. Normalde kolların duruşu omuzdan sarkık ve avuç içi gövdeye dönük bir duruştur.
Oturan bir insanın rahat çalışma pozisyonu ise kolun dirsekten 90 derece bükülü, alttan desteklenmiş ve parmakların hafifçe bükülü ve avuç içlerinin de birbirine dönük bulunduğu bir duruştur.

ALT TARAF HAREKETLERİ
Ayakta dururken dizlerin normal duruşu, vücut ağırlığını taşıyan kemiklerin düşey doğrultuda tutulabilmesi için tam gergin bir duruştur. Oysa otururken ve sırtüstü yatarken dizlerin en rahat pozisyonu 70 derece ile 130 derece açılar içinde fleksiyon halindeki duruşudur.
Bacağın kalça ekleminden fleksiyon hareketi 120 derece civarındadır. Ancak çoğu insan bu hareketi diz bükülü iken gerçekleştirebilir. Kalçadan gerçekleştirilebilen hiperekstansiyon ise 45 derece civarındadır.

Maksimum Kavrama Noktaları
İnsanların üst etraf boyutları ve eklemlerinin işlekliği ile orantılı olan maksimum kavrama noktaları, ergonomik yaklaşıma bir örnek teşvik eder ve endüstriyel pratik açısından da önemli tasarım boyutlarını ortaya koyar.
Fiziki bir iş yapan insanın anatomik yapı özelliklerine uygun hareketler yapması ve biyomekanik özelliklerinin gözetilmesi, çeşitli zorlanma ve sakatlanmalarının önlenmesi açısından olduğu kadar, insan vücudundan optimal verim sağlamak açısından da önemlidir.

UZANMA MESAFELERİ

Kaynakça: Süleyman Demirel Üniversitesi Ergonomi Ders Notları