Yükselen Değer: Etkili İş Analisti Alışkanlıkları

Herkese Merhaba;

İş analisti serimin yeni bir yazısıyla karşınızdayım. İş analistlerinin yaptıkları işten ziyade daha çok hangi yetenekler ve özellikler yapılan işin verimliliğini arttırmada etkili olduğundan bahsedeceğim. İş analistleri mümkün olacak en etkili ve verimli şekilde projeyi tamamlamak, her paydaş için başarılı hedefe ulaşmak ister.  

İletişimin Gücü

Herkesin bildiği gibi şirketlerde iletişim ağının kuvvetli olması, bilgi akışı açısından oldukça önem taşır. Benzer şekilde iş analistleri paydaşların birbirlerine haberdar olmasını ve iş birliği içinde çalışıp güven köprülerinin oluşturulmasını sağlar. Etkili bir iş analisti kritik düşünme yeteneğine sahip, liderlik edebilme yetkinliğine sahip olan kişilerdir. Paydaşların istedikleri arasındaki çelişkiler, toplantılarda sessizlik, proje toplantılarına katılmama, proje dokümanlarını yeterince incelememe, ilerlemenin yavaş olması, kararların zor alınması gibi kuvvetsiz iletişime verebileceğimiz temel örneklerdir. Etkili iş analistleri yukarıda gibi örneklerin oluşturacağı ortama izin vermeyen yetkilidir, proaktif çift yönlü iletişim kurmayı amaçlar. Ek olarak, görsel iletişim unsurlarını kullanmak etkili iş analistlerinin alışkanlıkları arasındadır. İş analistleri hedef kitleye genel hitap edecek şekilde görsel unsurlar kullanır. Toplantılarda dikkatleri çekmek için beyaz tahtayı kullanarak hafızada kalabilecek görseller çizer.

Yeni Teknikler Oluşturmak

Uzmanlara göre İş analistinin kullanabileceği 500’den fazla teknikler mevcuttur. (Not: Babok dokümanında bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz). İş Analisti kendini yenileyen kişilerdir. Bu amaçla ile eğitimler konferanslar değer yaratan unsurlardır. Ayrıca iş analistleriyle iletişimde olmakta yeni teknikler öğrenmek için mükemmel bir yoldur. Farklı sektörlerden insanlar tanıyıp işleri hakkında bilgiler edinmekte yeni beceriler katabilir, unutmamamız gereken şey farklılaşmak her zaman değer yaratan olduğudur.

Risk Almak

Yukarıda belirttiğim gibi yeni teknikler öğrenmek farklı açıdan bakmamıza yardımcı olur. Etkili İş analisti yeni öğrendiği teknik ve yöntemleri önce küçük projelerinde dener. Projesini küçük parçalara ayırarak teknikleri dener ve işe yarayıp yaramadığını test eder. Ancak, yeni şeyler denemek her zaman iyi sonuç vermeyebilir, yetkin bir iş analistinin her zaman B planı da vardır.

Planlı ve Öngörülü olmak

Belirsizlik her iş kolunun projelerinde karşılayabileceğimiz bir sorundur. Tahminleme sonucunda rapor oluşturmak verilerin anlamlı kılmasını sağlar. Etkili bir iş analisti proje yöneticisinin ve diğer takım liderlerinin projenin durumu hakkında düşüncelerinizi anladığından emin olmasını sağlar. İş analisti analiz sonucunda verdiği geri bildirimler ile neyin değişeceğini ve ne gibi bir değer sağlayacağını anlatması gerekir. Etkili bir iş analisti analitik düşünme yeteneği sayesinde hangi konuların daha önemli olduğunu bilir ve risk değerlendirmesi yapar.

Umarım faydalı bir okuma olmuştur. Kendinize iyi Bakın…

Soru ve görüşleriniz için mgokoz@industryolog.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.