Etkili ve başarılı bir lider olmak isteyenlerin geçmesi gereken basamaklardan biri de geri bildirimdir. Geri bildirim sözlük anlamıyla yapılan bir davranışın, düzenlemenin sonucu hakkında insanın çevreden edindiği bilgidir. Eleştiriden ziyade bir yorum ve kişisel bakış açısıdır. Doğru zamanda ve doğru şekilde yapıcı olarak verilen geri bildirimlerin hem bireylere hem organizasyonlara katkısı büyüktür.

Geri Bildirim Ne Zaman Verilir?

 • Bireyin performansı beklentileri karşılamadığında ve tersi durumda
 • Birey yaptığı bir proje veya herhangi bir konu hakkında fikir istediğinde
 • Bir sorunun devamlı tekrarı halinde
 • Bir davranışın sonuçlarının belirtilmesi gerektiğinde
 • Bireyin çalışma alışkanlıkları çevresindekileri rahatsız edince
 • Rehberlik gerektiren durumlarda geri bildirim verilir.

Geri Bildirim Verirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Açık, net ve somut olunmalı. Sözleri dolambaçlı yollardan söyleyerek veya üstü kapalı bir şeyler ima ederek vermek istediğiniz mesajı karşı tarafa ulaştıramayabilirsiniz.

Geri bildirim veren kişi neyi gözlemlediyse ondan bahsetmeli, kafasından çıkarımlarda-varsayımlarda bulunmamalıdır. Spesifik olarak ne gözlemlediğini söylemeli.

Örneğin:

 • “Herhalde sinirli zamanlarında müşterilerimizi hep bu şekilde tersliyorsun.”
 • “Dün müşteriye hoş olmayan bir hareket yaptın.”

Diğer önemli husus karşıdakiyle konuşurken direkt yaptığı davranışı veya gösterdiği performansı belirtmektir. Durumdan bahsederken olaylara doğru-yanlış güzel-çirkin gibi sıfatlar yükleyerek yargılayıcı değerlendirmeden sakınılmalıdır. Ayrıca genelleme yapılmamalı, olay detaylarıyla birlikte analiz ederek aktarılmalıdır.

Örneğin:

 • “İnsan ilişkilerin çok iyi.”
 • “2 gün önce iş arkadaşlarınla konuşurken üslubun yerindeydi ve onları kolayca ikna edebildiğini fark ettim.”

Olumlu ve olumsuz geri bildirimler arasındaki dengeyi korumak oldukça önemlidir. Sadece negatif veya sadece pozitif yorum yapıldığında insanlara gerçekçi bir tutum sergilememiş olur ve güvenlerini kaybedebilirsiniz.

Azarlar gibi bir üslup takınmak yerine karşı tarafın davranışı veya yaptığı herhangi bir şeyin nelere neden olabileceğini ona belirtmelisiniz, olayın sonuçları konusunda net olmalısınız.

 • “Bugün bizi nasıl zor durumda bıraktığının farkında mısın?!”
 • “Bugün sergilediğin davranış nedeniyle insanların şirketimize olan bakış açısı kötü yönde değişebilir.”

Karşınızdaki kişinin cevap vermesine engel olmamalısınız. Bu konuda ne düşünüyorsun? Senin fikrin nedir? gibi sorularla kişi konuşmava teşvik edilebilir. Karşı tarafı da dinledikten ve problem konusunda hemfikir olunduktan sonra konu hakkında neler yapılabileceğiyle ilgili konuşmalara başlanılabilir.

Geri bildirim, bilgi alışverişi, insanların birbirini ve kendini tanıması, birbirlerine rehberlik etmesi açısından oldukça yararlı bir tekniktir. Kurumlarda veya günlük yaşamda işlerimizi kolaylaştırır ve her gün kendimize 1 katarak yola devam etmemizi sağlar.

 

Olumlu veya olumsuz geri dönüşlerinize her zaman açığım bana rgoc@industryolog.com mailimle ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.