Evs (Agh) Nedir?

Merhabalar bugün size bir Erasmus+ Projesi olan EVS hakkında bilgi vereceğim.

İngilizcesi European Voluntary Service (EVS) Türkçesi ise Avrupa Gönüllülük Hizmeti (AGH) olan istediğiniz bir AB ülkesinde gönüllü hizmetinde bulunmanızı sağlayan bir projedir. Bu projeye 17-30 yaş arası herkes başvurabilir. Yani herhangi bir okul mezunu olma kriteri yok. Bu projenin temel amacı gençlerin gönüllülük faaliyetlerine katılımını arttırmak.

Bu süreçte Ulusal Ajans tarafından tüm gönüllülerin yeme, içme,konaklama, vize, sigorta vs. masrafları karşılanıyor. Hatta gittiğiniz ülkeye göre aylık cep harçlığı veriliyor. Size yapılan CIGNA adı verilen sigorta neredeyse bütün sağlık giderlerinizi karşılıyor. Örneğin göz muayenesi oldunuz numaralı gözlük almanız gerekiyor ilk önce kendi cebinizden ödemeyi yapıp sonrasında CIGNA’ya bu belgeyi gönderiyorsunuz onlarda bütün ödediğiniz miktarı size geri yatırıyor. Ayrıca gittiğinizde kalacak yer düşünme derdiniz olmuyor önceden sizin için ayarlanmış odaya gidiyorsunuz. Buralar bazen yurt, bazen ev olabiliyor orası tamamen kuruluşun düzenine bağlı. Ama gitmeden önce mutlaka kalacağınız yerle ilgili detaylı bilgileri ev sahibi kuruluşa sormanızı tavsiye ediyorum. Gittiğiniz  zaman size bir mentör veriliyor sizinle ilgilenmek sorunlarınızı çözmek onların görevi ilk gittiğinizde mentörler size banka hesabı açmanızda, yeni hat almanızda ve birçok şeyde yardımcı oluyorlar.

Çalışma düzenleri nasıldır derseniz tabi ki her projenin içeriğine göre değişiyor ama genelde hafta içi çalışıyorsunuz sabah giriş akşam çıkış saatleri tamamen gittiğiniz kuruluşun kurulu düzenine bağlı. Ben mesela sabah 9 da gidip öğleden sonra 4 te çıkıyordum. Haftada maksimum 40 saate kadar çalışırsınız tabi bunun içinde dil eğitiminiz de dahil. Hafta sonları tatil oluyor çok nadir durumlarda etkinlik olabiliyor sonradan hafta içine tatilinizi aktarabilirsiniz. Hatta her ay 2 gün fazladan izin hakkınız var, isterseniz o ay kullanırsınız isterseniz sonradan tatil planlarını yaparken birkaç aylık izninizi kuruluşunuzdan onay almak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Peki AGH nasıl yapabilirim derseniz;

AGH 2’ye ayrılıyor;

1.Kısa Dönem AGH (14-59 gün); Kısa dönem AGH yaptığınız zaman 2. defa gitme hakkınız oluyor ama toplam 12 ayı geçmemesi gerekiyor. Yani 1. projeniz 59 gün 2. projeniz 12 ay olamaz projelerinizin toplamı maksimum 12 ay olması lazım.

2.Uzun Dönem AGH (2 ay-12 ay); Uzun dönem AGH yaptığınızda ise 60 gün yapsanız dahi bir daha AGH yapma hakkınız olmuyor. O yüzden gideceğiniz projeyi iyi seçmeniz gerekiyor.

Bu projelere nasıl başvurabilirsiniz;

Öncelikle bir CV ve Motivasyon mektubunuzun olması gerekmekte. Motivasyon mektubunda örneğin bu projede neden çalışmak istediğinizi, gönüllülüğün sizin için ne anlama geldiğini  yazabilirsiniz.

Buraya tıklayarak motivasyon mektubu nasıl yazılır okuyabilirsiniz.

Buraya tıklayarak CV ve niyet mektubunuzu oluşturabilirsiniz. 

 

Sonrasında AGH projeleri için akredite olmuş kuruluşlara bakabilirsiniz; buradan aklınıza yatan kuruluşlara CV ve motivasyon mektubu gönderebilirsiniz. Ayrıca Facebook’ta kuruluşların sayfalarını bulup oraya direkt mesaj atmak hatta kuruluşun başında kim varsa onu bulup mesaj atmak daha etkili olabilir benden söylemesi 😉

Ayrıca Facebook’ta ‘AGH katılımcısı‘, ‘acil yeşil pasaportlu’ , ‘kısa dönem EVS/AGH’ gibi anahtar kelimelerle arama yaparsanız birçok ilana denk geleceğinizi göreceksiniz.,

Not: Eğer direkt AB’den bir kuruluştan proje bulursanız buradan bir gönderici kuruluşla anlaşabilirsiniz.

Projeye gittiniz ve herhangi bir sıkıntı yaşadınız öncelikle oradaki mentörlerinize ve koordinatörlerinize danışmalısınız eğer hala çözülmüyorsa agh@ua.gov.tr’ye mail atmalısınız. Sonuç olarak Ulusal Ajans gönüllülerin mağdur olmaması için gereken bütün önlemleri alıyor ve çok kısa süre içinde çözümlüyorlar.

Dipnot: Erasmus+ Program Rehberinde hangi ülkelere gidebileceğinizi ve AGH’la ilgili tüm detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ulusal Ajans’ın düzenlediği 41 soruda AGH kılavuzunu da inceleyebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, esenle kalın.