Excel Makro Eğitimleri – Makro kaydet

Merhabalar herkese,

Bir çok yerde makronun önemine dair yazılar okumuşsunuzdur. Örneklerle sizlere öğrendiklerimi aktarmaya çalışacağım. İlk derste makro kaydetmeyi örnek ile anlatacağım. 

Öncelikle makro neden yapılır neden kullanılır ondan bahsedeyim. Yüzlerce tekrarlayacağınız işlemleriniz için gereksiz zaman kaybetmenizi önler aslında. bir dakikada yapacağınızı saniyeler içinde yapabileceksiniz. Sizlere zaman optimizasyonun da tavan yaptıracaktır.

Elimizde aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü var.

Bu veri setimize makro ile başlık ekleyeceğiz. Öncelikle  Görünüm –> Makrolar –> Makro kaydet seçeneğini seçtikten sonra yapacağınız işlemi kaydediyor olacak bilgisayar. Makro kaydete basınca aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız.

Makro adı kısmına makroya vereceğiniz ismi yazacaksınız. kısayol tuşu dediği kısma da bir tuş seçeceksiniz. Seçtiğiniz tuş makronuzu çalıştıracaktır. Makronun çalışacağı yer seçildiği zamanda makro nerede saklanacak o seçilmelidir.”Kişisel Makro çalışma kitabı ” seçildiği zaman makroyu istediğiniz yerde çalıştırabilirsiniz. Makro artık kaydedilmeye başladı. Aşağıdaki gibi bir başlık eklemeye başladım.

 

İşlemim bittikten sonra Görünüm –> Makrolar –> Kaydı durdura bastığınız zaman hayırlı olsun bir makronuz var artık.  Atadığınız kısayol ile veri setinize makroyu ekleyebilirsiniz. Her yazımda sizlere bir ipucu vereceğim.

!!!  Yapmış olduğunuz makroda değişikli yapmak isterseniz. Makrolar kısmında makroları görüntüle kısmından kodu adımla’ya tıklayıp  koda müdahale edebilirsiniz.