Excel Makro Eğitimleri – Userform Üzerinden Kayıt Almak

Merhabalar bu yazımda Userform üzerinden Excel’e nasıl kayıt alındığını göreceğiz. Excel üzerinde Userformlar oluşturup kayıt/ hesap işlemlerimizi gerçekleştirebilir, karmaşık işlemleri basite indirgeyebiliriz. Örneğin, online olarak mesailerin girildiği bir takip sistemine sahipsek ve internet kesintisi gibi kimi olumsuz durumlarda mesai girişlerinde sorunlar yaşıyorsak, mesai takip sistemimizi userform üzerinden kurar ve verilerimizi direkt userform üzerinden Excele kaydederiz. Bu sayede bir işlem yükünü daha hafifleterek online platformdan Excel’e veri çekme işlemini ortadan kaldırmış oluruz. Excel Makro Eğitimleri – Userform Üzerinden Kayıt Almak

Biz bugün aşağıda gördüğümüz Excel sayfası üzerinde yer alan bilgileri userform üzerinden doldurmaya çalışacağız. Örneğimizde Kayıt Al butonuna basıldığında ihtiyacımız olan userformun açılmasını ve Kaydet butonuna basıldığında ise girilen bilgilerin Excele kaydedilmesini istiyoruz.

Oluşturacağımız Userform ise aşağıdaki gibi olacaktır.

Öncelikle Alt F11 kısayol tuşları ile Visual Basic sayfamıza girelim. Daha sonra aşağıda gösterildiği şekilde bir userform oluşturalım.

userform açılma

Açılan userforma aşağıdaki şekilde 3 adet Label 2 adet Combobox ve 1 adette Textbox ekleyelim.

TEXTBOX VE COMBOBOX YERLEŞİMİ

Eklediğimiz araçların isimlerini Caption kısmından değiştirelim.

CAPTİONLAR

Artık kodlarımızı yazabiliriz.

Şimdi Sayfa 1’e bir adet düğme ekleyip, düğmeye tıkladığımızda userformu açmasını sağlayalım. Bunun için öncelikle Geliştirici- Ekle- Düğme adımlarını takip ederek düğmemizi ekleyelim.

Düğmemize ilgili kodu yazalım.

Düğmenin adını değiştirelim.

KAYIT AL GİFİ

Şimdi sonucu görelim.