Ezberleri Yıkıyoruz: Stem İle Tanışın

Herkese merhaba,

Bu yazımda çok duyulmamış bir kavramla karşınızdayım. İlk duyduğumda farklı gelmişti, kendi düşüncelerimi size de aktarmak istiyorum. Keyifli okumalar.

Teknoloji, gün geçtikçe birçok alanı ve disiplini etkileyen bir uygulama alanı haline geldi. Çevremize bir bakalım mı ne dersiniz? Hangi üründe teknolojinin izi yoktur ki? Neredeyse her şeyde teknoloji mevcut. Ürün ya da hizmetin kendisinde olmasa bile yapım aşamalarında mutlaka teknoloji yer alır. O halde teknoloji daha farklı alanlara kayarak bilim ve matematikle birleşse? Peki buna bir de mühendisliği ekleyelim mi? İşte hepsinin birleşimi STEM kavramını karşımıza çıkarır. Öyleyse bu kavramı açıklamanın zamanı geldi.

STEM, “Science, Technology, Engineering ve Math(bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik)” kelimelerinin baş harflerinin oluşturduğu bir kelimedir. Bilim, matematik, teknoloji ve eğitimi ön plana çıkaran bir stratejidir. Bu dört disiplini bir araya getirerek oluşturulan bir öğretim modelidir de diyebiliriz. Ama sadece bunlarla sınırlı kalmaz. Tarım, endüstri, sağlık, ulaşım gibi sektörleri de temel alarak çok yönlü davranır. STEM eğitimlerinin içine sanat da entegre edildiğinde “STEAM” adıyla anılıyor. Yani kavramımıza beşinci bir disiplin olan art(sanat) da katılıyor. Neden öğretim modeli olduğunu açıklamak istiyorum. Öğrencilerin günlük hayatta karşılaştığı problemler birbirinden farklıdır değil mi? Öğrencilere bu problemlerle başa çıkabilmenin bir matematiği olduğunu, çözüm yolları bulabilmek için bir tek çözüm yolundansa birden fazla alternatif olduğu anlatılsa farklı düşünmeleri sağlanır. Bu şekilde düşünce yapıları değişir ve gelişir. Hayal güçleri de o oranda artar. Olaylara çok yönlü bakabilmeyi öğrenirler. Bütün bunlar bir sorunla karşılaştıklarında karalar bağlamalarını önler, pratik çözümler üretebilirler. Bu anlamda baktığımızda tüm eğitim süreçlerinde uygulanabilecek bir metot olarak düşünebiliriz. Anaokulunda da üniversite yıllarında da.

STEM’in Katkıları Nelerdir?

Bir öğrenci olduğunuzu hayal edin. Böyle bir uygulamanın yer aldığı bir eğitim kurumundasınız. Size katkısı neler olur, sıralayabilir misiniz? Birkaç seçeneği tek tek yazmaya çalışayım.

  • Eleştirel düşünerek problemlere yeni çözüm süreçleri ekleyebilirsiniz ve kendinize güveniniz artar.
  • Kendinizi ve düşüncelerinizi tazelersiniz, yeni buluşlar keşfedersiniz. Bu sayede çevrenize katkı sağlarsınız.
  • Olaylar arasındaki ilişkileri daha net bir şekilde kavrarsınız.
  • Eğitim hayatınızı sıradanlıktan sıyırmış olursunuz, hayatınız canlanır.
  • Dünyadaki teknolojik gelişmelere daha kolay adapte olursunuz, ayak uydurursunuz.
  • Öğrenme isteğiniz artar.

Bir Teori Mi Yoksa Uygulandığı Yerler Var Mı?

STEM, 2011 yılında ABD’den yayılmış bir eğitim sistemidir. Türkiye’de de bu tarz eğitim veren okullar mevcut. Çünkü alışılmış ezber sistemi yerine bilgilerin gerçek hayatta kullanılabilirliğinin artırıldığı bir sistemden bahsediyoruz. Ve bu yöntem artık ihtiyacımız olan bir yöntem. Özellikle alışmaya alışıp bırakamadığımız bu günlerde. Eğitim sisteminde olması mesleki kaygıları da ortadan kaldırabilir. Örneğin geleceğin meslekleri belirli zamanlarda açıklanarak hangi alana doğru kayıldığı bize gösterilir. STEM’le verilen eğitim ile geleceğin mesleklerine kolay adapte olunabilir. Nasıl mı? Dünya giderek dijital bir hal alıyor. Cep telefonları, bilgisayarlar, robotlar derken bunlar için birçok meslek alanları ortaya çıkıyor. Bu mesleklere adapte olabilmek için de sistemin gerisinde kalmamak gerekli. Bu tarz eğitimler okullarda verilirse sistemler analiz edilir, daha kolay anlaşılır. Üretim yapılacak seviyeye gelinir ve kullanımı sağlanır. Sorumluluk bilincini artırır. Öğrenme sürecine her şekilde katkı sağlanmış olur.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hoşça kalın.