Feynman Tekniği

Herkese merhaba,

Gerek derslerde gerekse yeni öğrenilen bilgilerde kalıcılığı sağlamak biraz zordur. Bu işlem zaman alan bir süreç gibi görünür hatta bazıları için aşılamayacak bir sorun haline gelir. Bir teknik olsa ve öğrenmeye yeni bir boyut kazandırsa iyi olmaz mı? Bilgileri hızlı bir yolla öğrenebileceğiniz ve aynı zamanda kalıcı olan bir teknik? İşte Feynman Tekniği tam da bu noktada imdadınıza yetişiyor. Peki nedir bu teknik, nasıl uygulanır? Hep beraber konunun derinliklerine inelim.

Önce bu tekniğin mucidi olan Richard  Phillips Feynman’dan bahsedeceğim. Richard Feynman 20. yüzyılın fizikçilerinden birisidir. Özellikle kuantum elektrodinamiği alanında yapmış olduğu çalışmalarla tanınır. Hatta bu alandaki çalışmaları sebebiyle 1965 yılında Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür. Bu tekniğin onunla ne ilgisi var diyecek olursanız şöyle açıklayayım. Richard Feynman; kuantum fiziği gibi ağır konuları, herkesin açık bir şekilde anlaması için kullandığı sade dil ve açıklamalarıyla saygınlık kazanmıştır. Örneğin biri karşınıza geçip hidrojenin emisyon spektrumu konusunu anlatmaya başlasa ve siz bu konuda herhangi bir bilginiz olmadığı halde dinleseniz bundan ne kadar verim alırsınız ya da ne kadarını öğrenebilirsiniz? Konu size zor geldiği için bir daha adını dahi duymak istemeyebilirsiniz. İşte Feynman’ın yeteneği bu konuda ustalık derecesine gelmiştir, en karmaşık konuyu basit ve anlaşılır bir şekilde anlatarak herkesin anlamasını sağlamıştır ki çevresinde de bu şekilde tanınmıştır ve giderek ün kazanmıştır.

Bilgileri hatırlamak her zaman kolay olmaz. Daha kolay hatırlayabilmek için ya da kısa yoldan öğrenebilmek için her seferinde farklı bir metot deneriz kendimizce. Yine mi olmadı? Bu sefer “acaba sorun bende mi” diye düşünmeye başlarız. Belki de sorun uyguladığınız ve verimsiz olan o yöntemlerdedir. Feynman Tekniği, bir şeyi bilmek ile o şeyi anlamanın farklı konular olduğuna değinir. Yani bir şeyin ismini bilmeniz o konu hakkında bilgi sahibi olduğunuz anlamına gelmez. Mesela Fransa’yı seven birisiniz, hiç gitmediniz ama gezilecek yerleri, yenilmesi gereken meşhur yiyecekleri biliyorsunuz. Ve bir gün Fransa’ya gitme fırsatınız oldu. Sizi karşılayacak kişinin de o saatte bir işi çıktı. Size bir adres verdi ve bir şekilde oraya gitmeniz gerekiyor. Bu sizin için çok zor bir durum olurdu değil mi? Aslında bildiğiniz şeyler var ama bunu uygulamada kullanamıyorsunuz, ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Bilmediğiniz konuları anlamaya çalışmak da tıpkı böyle bir şeydir. Konu hakkında teorik bilginiz vardır ama onu pratiğe dökemezseniz hiçbir şey bilmiyormuş gibi durursunuz. İşte bu çalışma tekniği konuyu bir başkasına anlatmak üzerine ve eksik bilgilerin bu şekilde tespit edilmesine yoğunlaşmıştır. Dilerseniz şimdi Feynman Tekniği’nin aşamalarına geçelim.

İlk Adım

Önce bir konu belirleyin. Bu konu öğrenmek istediğiniz bir konu da olabilir sınav için çalışmanız gereken bir konu da. Boş bir kağıdın en üstüne konunun başlığını yazın. Örneğin yöneylem araştırması çalışacaksanız sayfanın başına bunu yazın.

İkinci Adım                                       

Konuyu hiç bilmeyen birine anlatır gibi anlatın. Yani en basit ve karmaşık olmayacak cümleler kullanın. Konuyu ne kadar sadeleştirirseniz size o kadar fayda sağlayacaktır. Feynman’a göre, bir şeyi konuyla ilgisi olmayan birinin anlayabileceği şekle getirmeniz, o konuyu çok daha iyi anlamanıza olanak sağlıyor. İlk kez bilgisayar kullanan annenizi gözünüzün önüne getirin. Daha kolay anlaması için kullandığınız dil ne kadar sade olur değil mi?

Üçüncü Adım

Bu adım eksiklerinizi belirlemek için. 2. adımda takıldığınız yerleri fark ettiyseniz, konu hakkında çalıştığınız kaynaklara dönüp bir gözden geçirmenizde fayda var. Öğrendiklerinizi kağıda aktarabilecek noktaya gelene kadar tekrar tekrar okuyarak çalışın. Sonra yeni bir boş kağıt alarak öğrendiklerinizi yeniden yazın. Eğer sorunsuz bir şekilde yazabildiyseniz önceki çalışma kağıdınıza dönün ve çalışmaya devam edin.

Dördüncü Adım

Ve geldik son adıma. Kağıda yazdıklarınızı gözden geçirme vakti. Bu adımda konuyu mümkün olduğu kadar basit hale getirmeniz gerekiyor.  Yani karmaşık terimler kullandıysanız onu daha anlaşılabilir bir hale getirin ki kafa karışıklığına neden olmasın. Çünkü sade bir dil her zaman kullanışlıdır. Konuyu kendi cümlelerinizle ve örneklerinizle anlatmanız öğrenmenizi ve detayları hatırlayabilmenizi kolaylaştırır. Konuya hakim olduğunuzu hissedene kadar bu süreci tekrarlayın.

Tüm süreçleri başarıyla uyguladıysanız ve konuyu gerçekten anladığınızı düşünüyorsanız; tebrikler. Artık hiçbir bilgi sizden kaçamaz. Hala olmadı diyorsanız, o zaman her adımı tekrar uygulamanız gerekecek.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Bilgiyle kalın.