Fiyatlandırma Stratejileri

 Hem ucuz hem kaliteli bir ürün üretmek çok mu zor ? 

Firmalar, sürekli değişen müşteri istekleri ve artan rakip ortamında yani zor şartlarda kar elde etmek isterler. Bunun için her ayrıntının düşünüldüğü bir pazarlama planına ihtiyaç duyarlar.Bu planın içinde yer alan fiyat stratejisini bugün sizlere anlatmaya çalışacağım. 

Fiyat, pazarlama karmasında bulunan dört unsurdan biridir. Diğer pazar karmalarıyla da bağlantılıdır. Yani ürün fiyatı; ürün özelliklerini ve dağıtımını da etkiler. Aynı zamanda  müşterilerin ürün alırken  önemsediği bir etkendir. Bu yüzden firmalar olabildiğince müşteri odaklı hareket etmeye ve ek maliyetleri en aza indirmeye çalışırlar. 

Öneminden bahsettik, fakat fiyat stratejimizi nasıl oluşturacağız? Bu sorunun cevabı için hemen aşağıya geçelim.

Maliyet Odaklı Fiyatlandırma: Geleneksel bir fiyatlandırmadır. Ürün üretilirken oluşan maliyetler hesaplanır bunların içine  bu aşamada aklınıza gelen her şeyi katabilirsiniz. Dağıtım, ham madde, paketleme vb. Bunların üstüne de firmanın talep ettiği kar miktarı katılır. 

Tüketici Odaklı Fiyatlandırma:

1-Penetrasyon Fiyatlandırma

Piyasa da bulunan ürünlerin benzerlerini, piyasaya daha uygun bir fiyatla sunmak olarak tanımlayabiliriz.

2-Yüksek İndirimli Fiyatlandırma

Firmanın, müşteriye ürünün ilk çıkma aşamasında tanıtım amaçlı yaptığı bir fiyatlandırmadır. Sonrasında tüketici bu fiyatlara alışabilir ve fiyatlar yükseldiğinde tercih etmeme riski vardır. Bu yüzden bu süre iyi ayarlanmalıdır.

3-Psikolojik fiyatlandırma

Aslında bu fiyatlandırma çeşidi çoğumuzun raflarda görmeye alışık olduğu bir yöntem. 70 tl değerindeki ürünü 69,90 tl olarak yazmak psikolojik bir fiyatlandırmadır. Hatta 69,99  olarak yazılanlarla da karşılaşmış olabilirsiniz.

Bir diğer örnekse basitlik. Yapılan araştırmalara göre müşterilerin 2560tl-2.560tl-2.560,00 tl seçeneklerinden ilk fiyatın daha ucuz olduğunu düşündükleri gözlemlenmiştir. 

Bu stratejilere daha niceleri eklenebilir insanlar aslında ne anlattığınızdan çok nasıl anlattığınızla ilgilenirler. Müşteriye fiyat sunarken kullanılan bir kaç yöntem, talebi bir anda farklı noktalara çekebilir.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.