Frederick Winslow Taylor Kimdir?

 

Herkese yeniden merhaba. Bu yazımda sizlere endüstri mühendisliğinin öncülerinden biri sayılan Frederick Winslow Taylor’dan bahsedeceğim. Endüstri mühendisliğinin temellerinin oluşması için çalışmalar yapan bu bilim insanımızdan bahseden yazımı okurken keyif almanız dileğiyle…

Endüstri mühendisliği yıllarca birbirinden farklı şekilde tanımlanmıştır. En net tanım Amerika Mühendisler Odası’nın yaptığı tanımdır. Bu tanım  “Endüstri Mühendisliği insan, makina ve malzemeden oluşan bütünleşik sistemlerin tasarımı, geliştirilmesi ve kurulması ile ilgilenir. Bu tür sistemlerden elde edilecek sonuçların belirlenmesi, kestirilmesi ve değerlendirilmesinde matematik, fizik ve sosyal bilimlerdeki özel bilgi ve beceriyi mühendislik çözümleme ve tasarımının ilke ve yöntemleriyle birleştirerek kullanır.” diye ifade eder.

 

Endüstri mühendisliğin babası olarak tabir edebileceğimiz asıl mesleği makine mühendisliği olan Taylor,1856 yılında dünyaya gelmiş ve 1915 yılında vefat etmiştir. 59 yıllık ömrüne mühendisliği ve yönetim uzmanlığını sığdırmıştır. Taylor, verimlilik alanında sistematik anlamda çalışan ilk kişidir. Çalışmalarında gereksiz harcamaların önüne geçerek iş verimliliğinin artırılacağını savunmuştur.

 

Taylor, iş sürecinde gerekli zaman standartını belirledikten sonra bu standarttan daha fazla çalışan işçiyi ödüllendiren, daha az çalışanı cezalandıran bir sistem geliştirdi ve bu sisteme isminden yola çıkarak “Taylorizm” ismini verdi. Sistem insanları makinanın bir parçası haline getirdiği için ve insancıl bulunmadığı için dönemin işçi sendikaları tarafından büyük tepki gördü. Ancak verimliliği arttırmasından dolayı dünyada hızlı bir şekilde yayıldı.

 

 

Frederick W. Taylor aynı zamanda eserleriyle de mühendisliğe büyük katkı sağlamış bir bilim adamıdır. 1911 yılında yayınlamış olduğu “Shop Management (İş Yönetimi)” ve “Principles of Scientific Management (Bilimsel Yönetimin İlkeleri)” adlı eserlerini literatüre kazandıran Taylor, 1915 yılında zatürre sebebiyle hayata gözlerini yummuştur. Frederick Taylor’ın endüstri mühendisliğinin gelişmesini sağlayan çalışmalarının bir kısmından bahsettiğim yazımın burada sonuna geldim.

Bir sonraki yazıma kadar sağlıklı, huzurlu ve mutlu kalın…