Freelance İş Alanları 1

 


Merhabalar,

Bu yazımda öğrencilere, iş arayanlara veya ek gelir elde etmek isteyenlere bu zamana kadar gözlemlediğim ve deneyimlediğim freelance iş alanlarından bahsedeceğim.

Ben Endüstri Mühendisiyim ve bu zamana kadar ek gelir elde etmek için tasarım, dijital pazarlama alanlarında freelance olarak çalıştım. Ekip arkadaşlarımdan da masaüstü uygulamaları, web sitesi tasarımı, veri analizi ve raporlama, modelleme, tasarım, çeviri gibi işlerde kendilerini geliştirip bir süre sonra bu hobilerinden harçlıklarını çıkarmaya başlayanlar vardı. Bildiğim kadarıyla size bu alanları ve kullanılan programları, ücretsiz eğitim alabileceğiniz sitelerin linkleri paylaştım.

Yazılım

Eğer ilgi duyuyorsanız kendinizi yazılım alanında geliştirebilir zamanla da projelerinizi ilgili yerlerle paylaşabilirsiniz. Evet, yazılım çok yönlü bir alan ama freelance çalışmak için siz ilgi alanlarınıza göre neler yapabilirsiniz, hangi programları bilmelisiniz? Buyurun;

Web Yazılımları, Mobil Uygulamalar, Masaüstü Uygulamaları, Raporlama&Analiz gibi alanlarda uzmanlaşabilirsiniz. Öncelikle şunu söylemeliyim bir alanda uzmanlaşmadan o işten para kazanmayı beklememelisiniz. İşiniz sizin kimliğinizdir ve gelişigüzel, eksik işler sonrasında kötü referans almanıza neden olur. O yüzden önce azmetmeli, uzmanlaşmalı ve bu alanı işe çevirmelisiniz.

Web Yazılımları; HTML öğrenerek şahıslara veya markalara web sitesi tasarlayabilirsiniz. Eğer HTML bilmiyorsanız http://alidemirkaya.net/html ‘den eğitimleri inceleyebilir, kendi web sitenizi tasarlamakla işe başlayabilirsiniz.

Mobil Uygulamalar;  Android veya IOS hangisinde geliştirmek isterseniz istediğiniz gibi mobil uygulama yaparsınız. We Are Social 2018 raporuna göre  5.13 milyar mobil kullanıcısı, dünya nüfusunun %68’ini oluşturuyor. Bu durumda mobil uygulama yapmak veya yaptırmak  önemli konuma geliyor. Eğitim  için tıklayınız.

Masaüstü Uygulamaları; Microsoft’un en güçlü dili olan C# ile console uygulamaları ile güzel işler yapabilirsiniz. Aynı zamanda C++ ‘ı da tercih edebilirsiniz.

Eğitim linkleri;

 https://muratbilginer.net/category/c-egitimleri/

https://www.udemy.com/free-learn-c-tutorial-beginners/

Raporlama & Analiz ;

Bazen elimizde çok büyük bir veri deposu olur ve onu analiz etmeye, raporlamaya vaktimiz olmaz ya da nasıl yapıldığını bilmeyiz. İşimizi tamamlamak için bu işlemler gereklidir ve hemen bu verilerimizi analiz edip raporlaması için birilerini ararız. İşte burada o kişiler siz oluyorsunuz. Tez, makale, proje ve diğer iş alanlarında verileri analiz edip raporlayabilirsiniz.

Eğitim linkleri;

Excel: https://alidemirkaya.net

SQL: https://duygudogan.wordpress.com/

Microsoft Access: https://support.office.com

SPSS: https://industryolog.com

 

Proje Yönetimi

Kosgeb, Kalkınma Ajansı, Tübitak ve diğer hibe programlarına proje hazırlanması, kaynak ve maliyet çözümlemesi, projenin maliyeti, çalışanların optimum seviyesinin öğrenilmesi gerekiyor ve siz iş planının hazırlanması, kurul öncesi sunum çalışmaları ve proje yönetimi faaliyetlerinde bulunabilirsiniz.

Proje Yönetimi yaparken genellikle MS Project kullanılmakta;

Eğitim linki: https://industryolog.com/category/yazilimegitimleri/ms-project-egitimleri/

Siz de bu alanlarda eğer  freelancer olarak çalışmak isterseniz aşağıdaki sitelerden kendinize bir profil oluşturup referans işlerinizi, neler yapabildiğinizi ve yapabileceğiniz işlerin fiyatlandırmasını yapıp ilana çıkabilirsiniz;

https://bionluk.com

https://armut.com
https://www.sadeceon.com/

http://www.projekurdu.com

https://www.freelancer.com

 

Diğer Freelance İş Alanları alanları yazımı okumak için tıklayınız.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere

Esenle kalın…