Freelance İş Alanları 2

Merhabalar,

Daha önce öğrencilere, iş arayanlara veya ek gelir elde etmek isteyen herkes için bu zamana kadar gözlemlediğim ve deneyimlediğim freelance işlerden bahsettiğim yazımın  2. bölümünde sizlere dijital pazarlama, sosyal medya uzmanlığı ve grafik tasarım alanlarında öğrenebileceğiniz uygulamalar ve bu uygulamalar için ücretsiz eğitim linkleri paylaştım. Keyifli okumalar.

Dijital Pazarlama

Günümüzde pazarlamanın kalesi olan dijital pazarlama üzerinden SEO&SEM, Google ADS, Sosyal Medya Reklamcılığı ve Yönetimi gibi birçok alanda çalışabilirsiniz. Dijitalin hayatımızın merkezinde olduğunu göz önünde bulundurursak bu alanlar sadece freelance iş yapmak için değil aynı zamanda şahsınızın dijital pazarlamasını da yaparak  bu işi çok daha iyi öğrenebileceğiniz bir alan.

Bu alanda gelişmek için Google’ın Dijital Atölye eğitimini verimli bir rehber olarak görüyorum, bu eğitimi ücretsiz olarak alabilirsiniz. Aynı zamanda İstanbul İşletme Enstitüsü’nün Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı eğitimlerini alabilirsiniz.

Grafik Tasarım

Markaların artık dijitalleşmesiyle fazlasıyla tasarım üzerine gidilmeye başladı, yapabilenler bu tasarımları ajanslarla çalışıp ajansların tasarım ekiplerinin çalışmalarıyla yürütüyor ama siz evde yaratıcı bakış açınızı katarak bu markalara tasarımlar yapabilirsiniz. Hangi Programla ne yapabilirsiniz  bir bakalım;

Adobe Photoshop ile logo, banner, kartvizit, broşür, site, sosyal medya postları tasarımı yapabilirsiniz. Photoshop öyle düşündüğünüz kadar zor bir program değil sadece biraz azmetmeniz gerek tüm programlarda olduğu gibi. Elbette hiçbir tasarım %100 mükemmel değildir. Photoshop’ta vakit geçirdikten sonra ilk yaptığınız tasarımlarınıza bakarsanız ben bunu neden yapmışım diye kendi kendinize söylenebilirsiniz. Bu çok normaldir ama unutmayın o tasarımlar sizi geliştirdi ve geliştirmeye devam edecek. Photoshop’a yeni başlıyorsanız şu eğitime göz atabilirsiniz. 

Adobe Ilustrator’de de Photoshop ile yapabileceğiniz birçok çalışmayı yaparsınız ama Illustrator vektörel tabanlı çalışırsınız Photoshop’ta piksel tabanlı. Illustrator’de logo, desen, kartvizit çizimlerini yapmak daha avantajlıdır.
InDesign ile dergi, katalog, broşür gibi pek çok çoklu sayfa desteği isteyen çalışmaları rahatlıkla yapılabilirsiniz. Eğitim linki için tıklayın.

Ben Photoshop, Illustrator biliyorum ve bu benim sosyal medya postları için çok işime yarıyor.

Bir de dipnot olarak online tasarım programı olan Canva’yı öneririm, bilgisayarım Photoshop gibi programları kaldırmaz diyorsanız Canva’dan çok rahat tasarım çıkarabilirsiniz.(Canva’ya buradan ulaşabilirsiniz.)

Aynı zamanda video kurgulayarak, markaların tanıtım videolarını, sosyal medya videolarını düzenleyebilirsiniz.

Siz de bu alanlarda eğer  freelancer olarak çalışmak isterseniz aşağıdaki sitelerden kendinize bir profil oluşturup referans işlerinizi, neler yapabildiğinizi ve yapabileceğiniz işlerin fiyatlandırmasını yapıp ilana çıkabilirsiniz;

https://bionluk.com

https://www.sadeceon.com/

https://armut.com

http://www.projekurdu.com

https://www.freelancer.com

 

Sorularınız için gulekmenn@gmail.com’a mail atabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere esenle kalın.