Geleceğe Dair: Networking Oluşturma


Birçok insan tanıdık, onların başarılarına şahit olduk, onlarla konuştuk, yeri geldi tavsiye aldık veya tavsiyelerde bulunduk, insanlar ile iletişime geçtik yani insanlar ile bir bağ oluşturduk. Soru sormak ne güzel bir şey değil mi? Bide o soruyu doğru insana sorup istenilen cevapları almak en güzeli. Önceleri insanlar merak ettiklerini bulmak için günlerce araştırmalar yapıp, kitapları karıştırıp aradığı şeyi bulmak için çok vakit harcarlardı. Şimdi görüyoruz ki teknoloji oturduğumuz yerden bize her türlü bilgiyi sağlıyor. Buna en güzel örnek herkesin bildiği gibi sosyal medya.

Son zamanlarda popülaritesi artan linkedln uygulaması da dahil. Birçok şirketin insan kaynaklarına, mühendisine, yöneticisine ulaşmak mümkün. Yakın zamanda hazırladığımız bir mobilya firması ile ilgili vaka çalışması yaptık ve çözüm yolları bulmamız gerekti. İnternet üzerinden yaptığımız araştırmalar istediğimiz gibi sonuçlar vermedi. Sorunu o işin içinde olan ve bire bir o işi yapan insanlardan yardım isteyerek çözdük. Sosyal medyada bağlantı kurduğumuz lojistik departmanından çalışan endüstri mühendisi ve linkedln uygulamasından bağlantıya geçtiğimiz mobilya firmasında çalışan bir mühendis ile iletişimimiz sayesinde çalışmamızı başarılı bir şekilde tamamladık.

Sosyal ilişkiler ile hayatımızı, işimizi veya geleceğimiz nasıl yönlendirebiliriz sorusuna en güzel cevap olarak Networking oluşturmak diyebiliriz. Network, aslında bilgisayar teknolojisi ile hayatımıza giren bir tanım olsa da kişilerin sosyal ilişkilerini tanımladığımız bir terim olarak yaşantımıza girdi. Bilgisayar dünyasında birden fazla bilgisayarın iletişim halinde olması anlamında kullanılan network, insan ilişkilerinde bir kişiden bir kişiye bilgi, fikir ve ilişki taşımak anlamına geliyor. Networking aynı zamanda gerektiğinde yardım alabilmek ve yardım edebilecek kişiler ile ilişkide olabilmek anlamına da geliyor. Network oluşturarak bilgi edinmenin yanında kişilerin geleceği şekilleniyor. Araştırmalara göre profesyonel ilişkilerin daha fazla iş ve istihdam fırsatı ortaya koyduğunu, inovasyon kapasitesini geliştirdiğini, daha hızlı sonuçlar almayı mümkün kılıp otorite ve statü oluşturmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.
Kuvvetli ve sağlıklı bağlantıları olan kişiler gerekli olduğu zaman bağlantılarından destek alabilirler. Ancak en önemli konu ise desteğe ihtiyacımız olduğu zaman hazır bir Network’ün olabilmesini sağlamaktır. Yani, ihtiyacımız olmadan ilişki kurmak, geliştirebilmek ve canlı tutabilmektir.

Şuan bu yazıyı sizinle buluşturmamdaki en büyük etken yaklaşık bir yıl önce oluşturduğum bir network sayesindedir. Endüstri mühendisliğinde kimler neler yapıyor, kendilerini nasıl geliştiriyorlar veya benim neler yapmam gerekli gibi birçok soru işareti vardı. Sorularıma cevap bulmak için birçok kişi ile sosyal medyadan iletişime geçtim. Tecrübeli ve işin içinde olan insanlara sorular sordum ve genelde istediğim türden cevaplar aldım. Industryolog Akademi ile de tanışmam bu sayede gerçekleşti. Akademiye dahil olduktan sonra baktım ki benim için kapılar bir bir açılmaya başladı.En önemlisi de ekip içinde oluşturduğumuz Network sayesinde birbirimize destek olup, sorularımıza çözümler arayıp kendi içimizde kuvvetli bağlar oluşturduk. Akademi hayal bile edemediğim güzellikleri getirdi hep. Teknik gezisinde bulunduğun fabrikayı kişisel olarak ziyaret etme fırsatım oldu. Oradaki insanları tanıyordum evet ama onların beni tanıması benim açımdan önemli bir Network olmuş oldu.

Networklerini doğru bir şekilde yönetmek daha az zaman ve enerji harcayarak istediğimiz sonuçlara ulaşabilmektir. Ancak Network tek taraflı bir ilişki şekli değildir. Aynı destek ve yardım ilişkide olduğu kişiler için de koşulsuz olarak verilmesi durumunda sağlıklıdır. İnsanların fikrini almak bir gelişim, bir iyileştirme gösterebilir ama insanlara fikrimizi söylemek ve soru sorulduğundan olabildiğince yardım etmek o kişi için de bir gelişim demektir.
Akıllara takılan bir konu ise Networking’in ne olmadığı. Networking satmak için bağlantı kurmak değil de, kurulmuş bağlantılar sayesinde satış yapıp yeni fırsatlar yakalamaktır. Networking iş bulma kurumu da değildir ancak bir işi yapabileceğimizi bilen, yeteneklerimizin farkında olan birinin iş fırsatı önermesidir. Başkalarından sürekli bir şeyler istemek de değildir aksine paylaşmak, birbirine emek harcamak, çaba sarf etmektir.

Networking eğlencelidir. Yeni insanlar tanımak, yeni hayatlara konuk olmaktır. O kişilerden herhangi bir şey beklemeden bir şeyler verebiliyorsak sosyal sermayemiz sürekli artmaktadır. Bu sermaye doğar, büyür, yaşar ve ölür. Tek farkı iyi bakılırsa ölümsüzleşir. Networkümüz ağaç gibidir, emek harcamak ve canlı tutmak gereklidir. Sağlıklı bir Network her zaman ürün verir.

Sağlıcakla kalın…