Geleneksel Dosyalama Ortamında Karşılaşılan Sorunlar Nelerdir?

Merhabalar;

Bir önceki yazımda geleneksel dosya ortamında veri düzenlemeden bahsetmiştim, bu yazımda ise dosyalama ortamında karşılaşabileceğimiz sorunlardan bahsetmek istiyorum.

İşletmelerin günden güne büyümesi işletmedeki her departmanın ayrı rapor oluşturmasına neden olmuştur. Her departmanın  ayrı dosyalarda rapor oluşturması olası sorunlara neden olabilmektedir. Genel olarak bu sorunlar şunlardır;

    1. Veri fazlalığı ve tutarsızlığı
    2. Program-veri bağımlılığı
    3. Esnek olmama
    4. Uygulamalar arasındaki veri paylaşımı yetersizliği

Bu sorunları daha iyi anlayabilmek için tek tek ele alalım.

1.Veri Fazlalığı ve Tutarsızlığı

Veri tabanına daha önceden girilmiş herhangi bir verinin tekrardan girilmesidir.

Örneğin; Sipariş numarası aynı işletme içinde bir sistemde Sipariş_Numarası olarak tanımlanmışken bir diğer sistemde tekrar tanımlanması veri fazlalığına neden olur ve depolama da gereksiz yer kullanımına neden olur.

  • Bu sorunu geleneksel dosya ortamında veri toplamak yerine ilişkisel ortamda veri toplayarak ayrı sistemdeki ortak verileri ilişkilendirerek çözebiliriz.

2.Program-Veri Bağımlılığı

Her veri tabanı programının dili, fonksiyonu farklıdır. Önceden kullandığımız veri tabanındaki verilerimizi farklı bir veri tabanına taşırken karşılaştığımız sorun Program-veri bağımlılığıdır.

Örneğin;

Normalde veri tabanı programı olarak MS Access kullanıyor olalım ve bugüne kadar ki tüm verilerimiz bu veri tabanı dili ile dosyalanmış olsun. Veri tabanı programını değiştirmek zorunda kaldığımız için değiştirelim. Bu değiştirme işlemi yapılırken hiçbir altyapımız olmadığı için Access’teki verilerimizi diğer programda görüntüleyebilmek için yeni programda bazı değişiklikler yapmamız gerekmektedir, aksi taktirde Access’teki verilerimiz yeni veri tabanında kullanılmamaktadır. Birçok firma veri tabanı programını değiştirirken bu sorunu göz ardı etmekte ve binlerce maliyete sebep olmaktadır.

3.Esnek Olmama

İşletmelerde her departman kendi raporunu oluşturmaktadır.Raporlar departman çalışanları tarafından oluşturuldukları için birçok içeriğe sahiptirler. Fakat bazı zamanlar bu kadar çok veri istenmemektedir ve listeden yalnızca birkaç veri istenmektedir. Eğer biz istenilen özellikleri veri tabanımızdan çekemiyorsak esnek olmama özelliği ile karşı karşıyayız demektir.

 

4.Uygulamalar Arasındaki Veri Paylaşımı Yetersizliği

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her departmanın ayrı oluşturduğu raporları vardır. Bazı zamanlar yöneticiler her iki departmanında verilerini aynı liste üstünde görmek isterler. Biz eğer iki dosyadan istediğimiz verileri çekemiyorsak veri paylaşımı yetersizliği ile karşı karşıyayız demektir.

Örneğin;

Firmamızda yöneticimiz müşteri listesi ve sipariş listesindeki müşteri_no, isim, telefon, sipariş_no, sipariş_günü verilerini aynı listede görmek istiyor olsun. Eğer biz iki dosyadan istenilen verileri aynı listede gösteremiyorsak veri paylaşım yetersizliği sorunu ile karşı karşıyayızdır.

 

Bu yazımın da sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir sonraki yazımda İlişkisel Veri Tabanı Yönetim Sisteminden bahsedeceğim.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileği ile, sağlıcakla kalın?

Sorularınız için bana  hgencer@industryolog.com  adresinden ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın ?