Gemba Yürüyüşü

Sahip olduğumuz işletmelerde veya yönettiğimiz yerlerde kağıt üzerindeki ile reelde gerçekleşen olaylarda çok farklı olduğuna şahit oldum. Bitirme projem ameliyathane odalarının kullanım oranlarını azaltmaya yönelik bir çalışmaydı ve bize bir veri gerekliydi. Hastane veritabanından verileri çektikten sonra bir analiz dönemine girdik. Yaptığımız analizler sonucunda ameliyathane odalarının neredeyse %60 ı kullanılmıyor gözüküyordu. Problem bize gelirken ameliyathane odaları %100 kullanılıyor. Hastalara 3 ay sonrasına sıra vermek zorunda kalıyoruz. Gembayı araştırırken değer yaratılan yeri incelemek her zaman artı kazandırıyor.

Gembanın tanımına gelirsek Gemba japoncada ” değer yaratılan yer ” demek. Sana para kazandıran her yer senin için “Gemba”dır. Üretimci için üretim hattıdır. Finans çalışanı için finans ofisinin koridorlarıdır. Ar-ge çalışanı için arge laboratuvarıdır. Japonca Gembaya anlam kazandıran firma Toyotadır. Gemba’nın Öncülerinden Taichii Ohno’nun bu konu ahkkında bir sözü vardır.

” Data is of course important… but ı place the great emphasis on facts”

Çevirmek gerekirse Veri tabiki önemlidir ama gerçekler üzerinde müthiş özen gösteriyorum demek istemiş Taichii amcamız. Her şeyi yerinde incelemek gerekir. Yönetici lider  değer aldığı yere yani gembaya düzenli ziyaretlerde bulunur.Belli başlı sorular sorar. Gembayı  MBWA(Management by walking around) ile karıştırmamak gerek. MBWA turlarında yönetici sorduğu sorular hakkında bir öngörü cevabı vardır. Yönetici sahada ne olup ne olmadığı hakkında az çok bilgi sahibidir.

Gemba’nın amacı nedir  ?

Gembanın amacı belirli bir prosesteki son durumu aksiyon anında  olayın gerçekleştiği yerde gözlemleyerek analiz etmektir. Buna odaklanılmıştır.

Gemba yürüyüşü lideri alır tanımlanan aktiviteye tanımlı yere götürür.

Gemba yürüyüşünde Yönetici süreçlere odaklanır. Süreçlerle ilgili detay sorular sorar. Süreci iyileştirmesi için geniş perspektiften bakması gerekir. Sorması gereken sorulara bakalım. Tabi sürece göre değişiklikler gösterebilir.

  • İşi kim yapıyor ? İşe etkisi olan kişiler kim?
  • Hangi malzeme kullanılıyor?
  • Ne yapıyorsun ve ne yapacağını nasıl biliyorsun?
  • İşi ne zaman yapıyorsun ?
  • Çıktıya etki eden sebepler ne ?

Örnekle açıklamak gerekirse, Geçtiğimiz dönem otomotiv sektöründe spesifik ambalajların tasarımında yer aldım bir süreliğine. Gemba yürüyüşleri bu ambalajlar içinde yapılıyordu. Bu Gembalarda genellikle ambalaj içi miktarda artış yapabiliyor muyuz ona bakılırdı. Gemba için bir nevi süreç optimizasyonu diyebiliriz.

Saygılarımla..