Geri Bildirim

Herkese Merhabalar;

Bugünkü yazımda sizlere “Geri Bildirim” kavramından bahsedeceğim.

Bu kavram ile hem günlük hayatımızda hem iş hayatımızda karşılaşmamız mümkün. Örneğin günlük hayatımızda bir yemek yaptığımızı düşünelim. Yemeğimizin beğenilmesi hoşumuza gider ayrıca daha güzel olması için öneri almak bizim açımızdan bir geri bildirim kabul edilir. İş hayatında ise bir projede yer aldığımızı ele alalım. Projede üstlendiğimiz görevler hakkında nasıl daha iyi yapabilirim sorusuna kendi içimizden ya da üstlerimizden bir cevap alabiliyorsak bu bir geri bildirimdir. Şimdi gelin geri bildirimin tanımına bakalım.

Geri bildirim, kişiye bulunduğu durum ve yaptığı eylem ile ilgili, sistem tarafından geri verilen her türlü bilgi ve bildirimlerdir. Sistemin çalışıp çalışmadığı, kişinin etkileşim kurup kurmadığı, bir eylemin doğru veya yanlış yapıldığı vb. bilgiler kişiye geri bildirim olarak sunulur.

Geri bildirimler, hem içsel hem dışsal olarak ayrılabilir. Kişinin kendi kendine verdiği geri bildirim içsel geri bildirimdir. Dışsal geri bildirim ise bir kişinin başka bir kişiye geri bildirim vermesidir.

Geri bildirim vermek, işi yapan insanı dikkate aldığınızı, emeğine saygı duyduğunuzu ve ona değer verdiğinizin bir kanıtıdır.

Geri bildirim almak ise sadece işi daha iyi yapmamızı sağlamaz. Aynı zamanda kendimizi tanımamıza yardımcı olup kendimizden daha emin olmamızı ve diğer insanlarla daha sağlam bağlar kurmamızı sağlar. Bu durumda geri bildirim vermek insan ilişkilerinde tutkal görevi görüyor diyebiliriz.

Geri bildirimler temelde 2 kategoriye ayrılır:

1) Bilinçli Geri Bildirim: Etki-tepki sürecinin bir sonucu olarak kişilerin bilinçli şekilde verdiği geri bildirimlerdir.

2)Bilinç Dışı Geri Bildirim: Kişilerin istem dışı tamamen bilinçaltı destekli geri bildirimlerdir. Bu tanıma en iyi örnek şaşkınlık ifadeleridir. Bu tür geri bildirimler kendiliğinden meydana geldiği için çok inandırıcı ve gerçektirler.

Gelin şimdi geri bildirim açısından çok etkili bir teknik olan sandvich metoduna göz atalım.

Bu metodun amacı insanları eleştirmeden hatalarını yumuşak bir tonda ifade etmektir. Geri bildirim sürecini bir sandvich olarak ele alırsak; ekmek kısmı bildirimin başı ve sonu olsun. Bu kısımda(başı ve sonunda) olumlu yönler söylenir. Arada ise eleştiri yapılır. Kişinin önce neleri iyi yaptığından bahsedilir. Daha sonra eleştiri ve geri bildirim arada olumlu olacak şekilde ifade edilir. Son olarak da yine olumlu şekilde bitirilir.

Geri bildirimin en güzel örneği John Wooden tarafından gerçekleştirilmiştir.

John Wooden, UCLA basketbol takımıyla 88 kere üst üste maç kazanarak, takımı on defa şampiyon yapan efsanevi bir koçtur. Koçun başarısı üzerine araştırma yapan Prof. Ronald Gallimore ve Prof. Roland Tharp, bu başarıyı koçun geri bildirim konusundaki ustalığı ile açıklamışlardır.

“Westwood Büyücüsü” olarak anılan Koç Wooden’ın yaptığı en önemli şey, her oyuncuya, kısa, kolay anlaşılır, yerinde ve tam zamanında geri bildirimler vermekti. Bu konu hakkında ise Koç Wooden “Bir zafiyeti ya da tatsız bir gerçeği dile getirmekten kaçınmamak gerekir; ama aynı zamanda öğrencinize, bunu çözebilmesi için yardım etmek gerekir.” demiştir.

Buradan yola çıkacak olursak. Doğru zaman da doğru bir tonla yapılan, içi dolu, tarafsız bir geri bildirim, değişim ve dönüşüm sağlar. Etkili bir geri bildirim herkes için mükemmel bir gelişim aracı olmakla beraber etkili bir liderlik yönetimidir. Her liderin çalışanlarına bu yönde örnek olması kanısındayım.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hoşça kalın.