Gerilla Marketing Yöntemi

 

Bir TED videosu izlerken şöyle bir anlatıma denk gelmiştim. Her gün sıradan bir inek gördüğünüzü farz edelim. Peki ya bir gün mor inek görürsek? Ya her gün mor inek görseydik ne olacaktı? O zamanda o sıradanlaşacaktır değil mi?

O zaman Gerilla Pazarlama için şöyle bir tanım yapmak mümkün;

 Geleneksel pazarlama yöntemlerinin çok dışında sıra dışı yöntemlerin kullanıldığı bir pazarlama stratejisidir.

Gerilla’nın hedefinde alışılmamış pazarlama teknikleri kullanarak tüketicilerin dikkatini çekmek vardır. Yani temel hep farklı olmaya dayanır. Bu teknikte yaratıcılık üst düzey kullanılır ve tüketicilerin ilgi alanlarına onlar fark etmeden istemsizce giriverir; beklenmedik bir an da beklenmedik şekilde.

Bu yöntem sayesinde çok düşük maliyetlerle çok büyük ses getirebilme şansınız vardır. Altında yine Viral Marketing mantığı yatar. Viral’de de olduğu gibi bir anda küreselleşen bir boyutu vardır.

Biraz gerillanın bize ne gibi avantaj ve dezavantajlarından  bahsetmek istiyorum.

Stratejilerde bazen bazı noktalarda durmanız biraz daha mantıklı düşünmeniz gerekebilir. Ama Gerilla da böyle bir şey söz konusu değildir. İstediğiniz kadar özgür düşünebilirsiniz. Daha önce de bahsettiğim Viral avantajıyla sizi bambaşka boyutlara götürebilir. Dezavantajları ise her stratejide olduğu gibi burada bir sürü zaman ve para harcayıp sonuç elde etmeme ihtimaliniz yüksek. Çünkü diğer stratejilere göre öngörülebilirliği biraz daha düşüktür. Farklı ve yoruma açık olduğu için insanlar tarafından farklı algılar yaratılabilir ve markanız zarar görebilir. Belki de kullanılan görsel markayla bağdaştırılamaz ve alakasız bulunabilir. Tüm bunlara rağmen doğru hamleler yapılırsa başarılı ve aynı zamanda kısa sürede etkili olabileceğini düşündüğüm bir yöntem diyebilirim.

Son olarak size bir kaç Gerilla örneği de sunmak istiyorum.

Folgers Coffee

Mr. Proper temizleyici

İnsani yardım kampanyası