Girişimlerin Melekleri : 

Girişimlerin Melekleri : Melek Yatırımcılar

Kimdir bu Melek Yatırımcılar ? 

Daha önce hiç uygulanmamış bir fikriniz var ya da hayata geçmiş bir projeye yeni bir bakış açısı katarak değerlendirmek istiyorsunuz. Fikrinizin yol haritasını çıkarttınız, sunumunuz hazır. Projenize inanıyor ve başarısız olacağına dair tek bir şüphe duymuyorsunuz. Tek eksiğiniz ise size finansal destek sağlayacak birilerini bulmak.

Başka bir ifadeyle, girişiminizi değerlendirip ona kaynak sağlayacak bir yatırımcı arıyorsunuz. İşte tam da bu noktada Melek Yatırımcı devreye giriyor. Melek Yatırımcılar henüz yolun başında olan (Start-up) iş fırsatına yatırım yaparak işletmelerin büyümeleri veya gelişmeleri için sermaye sağlarlar. Başka bir ifadeyle yüksek risk ve yüksek büyüme potansiyeli içeren firmalara, kuruluşlarının çok erken bir döneminde yatırım yapan özel yatırımcılardır. Uluslararası literatürde Angel Investor, Business Angel gibi isimlerle adlandırılan ve dilimize doğrudan Melek Yatırımcı, İş Meleği olarak çevrilen tabir ülkemiz mevzuatlarında ise Bireysel Katılım Yatırımcısı (BKY) olarak yer almaktadır.

Yenilikçiliğin girişimciliğe dönüşmesinde önemli rol oynayan melek yatırımcılar, gelecek vaat ettiklerine inandıkları yenilikçi iş fikirlerine sadece sermaye sağlayarak değil, sahip oldukları sektörel ve mesleki tecrübelerini, iş bağlantılarını da girişimcilerle paylaşarak bir startup projesini hayata geçirmekte rol oynamaktadırlar. Finansman sağlamanın yanında mentorluk ve networking desteği ile girişimlerin başarı şansını arttırmayı amaçlamaktadırlar.

Dolayısıyla bir girişimci melek yatırımcısını seçerken sadece yatırımcının yapacağı yatırımı ve meblağa odaklanmamalı, yatırımcının aynı zamanda iş çevresine, bağlantılarına, tecrübesine ve bilgisine göre de tercih yapmalıdır.

Genel olarak Melek Yatırımcıların özelliklerine bakacak olursak:

  • Melek yatırımcılar bağımsız hareket edebilme özelliklerine sahiptir. Aynı zamanda grup olarak veya firma ismiyle de hareket edebilir, finansal ihtiyaçlara bu alanda şans tanıyabilirler.
  • Melek yatırımcılar finansman olarak sağladıkları şirketlerin yönetiminde aktif olarak yer almayı talep ederler.
  • Melek yatırımcılar genel olarak sağlık, medikal hizmetler, yazılım, biyotenik ve bilgisayar teknolojisine uygun olan sektörlere ilgi duyarlar. Tabii ki her melek yatırımcının, ilgi duyduğu farklı sektörel bölgeler vardır. Fakat temel olarak gelişmekte ve ileriye dönük olan projeleri desteklemektedir.

Melek Yatırımcılar Destek Sunarken: 

Bir projeye destek verecekleri zaman girişimcinin genç, dinamik, dürüst, yaşama pozitif bakan, işle ilgili donanımlıöğrenmeye açık, motivasyonu yüksek ve ekiple çalışabilen kişilerden olmasına özen gösterirler ve bu doğrultuda desteklerini verirler.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere esen kalın 🙂