Google’dan Müthiş Proje ‘Ücretsiz Wİ-Fİ’

Merhabalar 🙂

Bu yazımda geçtiğimiz yıl I/O 2016 Konferansında bir çok ürün tanıtılmasına rağmen en çok dikkatleri üzerine çeken Google’ın  projesinden bahsetmek istiyorum.

Projenin ismi ‘Project Loon’. Ülkemizde balonlarla ücretsiz internet diye bahsedilen proje. 🙂

Google bu proje ile her yerde internete erişilebilinsin, internetin önündeki tüm engeller kalksın çabasında. Proje için ilk deneme amaçlı pilot ülke Yeni Zellanda idi ve gökyüzüne 30 adet balon bırakıldı ve proje hala test aşamasında.

Peki bu balonlar ne işe yarıyor? Şöyle ki; ücretsiz Wİ-Fİ sağlıyor. Yeterince cazip gelmiştir herhalde 🙂

Balonlar yerden 20 kilometre (65 000 feet) yüksekliğe konumlanacak ve her balon enerjisini güneşten alacak. Güneşli olmayan günler içinse üzerindeki  batarya sayesinde internet sağlamaya devam edecek. Yine balon üzerinde radyo anteni, bilgisayar, yükseklik kontrol sistemi de yüklü olacak. Ayrıca balonların birbiri ile de etkileşim halinde olması sağlanacak. İlk etapta 100 gün boyunca 40 km’lik çapında alana internet sağlaması amaçlanıyor. Şimdilik test aşamasında olan proje her ne kadar uçuk fikir gibi görünse de yakın zamanda uygulanmaya başlaması oldukça muhtemel.

Aslında Google bu projeyi bedava internet sağlamaktan ziyade alt yapı yetersizliği, ekonomik güçlük vs. durumlar sebebiyle dünyada henüz hiç internete bağlanamamış yerlere internet götürmek amacıyla başlatmış. Dünyayı internete bağlamayı hedefliyor diyebiliriz. Bütün bunların yanında eğer gerçekleşirse bu proje bir çok alanda kesinlikle çok kullanışlı olacak. Eğitim seviyesinde bir yükseliş, afetlerden daha hızlı haberdar olma, hava durumu tahminlerinin daha güvenilir olması, hastalıklardan, kıtlık sorunundan, savaştan haberdar olmak gibi daha yazmadığım bir çok durum için müthiş bir adım. Kısaca dünyada iletişimsiz yer kalmayacak.

Project Loon

Teknolojinin bu kadar geliştiği, Endüstri 4.0’a geldiğimiz bu dönemde, her şeyin bilgisayar, internet üzerinden süre geldiği, nesnelerin bile yapay zekayla internete bağlı olduğu ve birbiriyle iletişime geçebildiği çağda böyle bir projenin hayata geçmesi fazlasıyla güzel olacaktır. Google’a bu süreçte başarılar diliyorum 🙂

Soru ve her türlü görüşleriniz için bkara@industryolog.com mail adresimden bana ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere 🙂