Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere Grafen keşfini ve  gelişimini sağlamayı amaçlayan Grafen Projesinden bahsedeceğim. Keyifli okumalar

Grafen: 2004 yılında Rus bilim adamları Andre Geim ve Konstantin Novoselov tarafından keşfedilen ve bu keşiflerinden dolayı 2010 yılında Nobel Fizik Ödülü kazanmalarını sağlayan ve temelde Karbon atomlarının bal peteği örgülü yapılarından bir tanesine verilen isimdir.

Grafen; şimdiye kadar yapılmış en ince madde olarak kayıtlara geçmiştir. Elmas kadar sertti ve çelikten yüzlerce kat daha güçlüdür. Aynı zamanda son derece esnek hatta bükülebilrdir. Oda sıcaklığında bilinen herhangi bir malzemeden daha hızlı elektriği iletir ve herhangi bir dalga boyunun ışığını bir akım haline dönüştürebilir. Araştırmacılar Grafenin daha hızlı bilgisayar yongaları ve esnek dokunmatik ekranlardan yüksek verimli güneş pilleri gibi bir çok alanda kullanılabileceğini dile getirdiler.

Bilim dünyasını heyecanlandıran bu keşiften sonra Avrupa Komisyonu tarafından, AB 7. Çerçeve Programı ICT(Bilgi ve İletişim Teknolojileri) alanı kapsamında ve Türkiye’den de sadece Sabancı Üniversitesinin katıldığı 1 milyar Euro’luk FET Amiral Gemisi Projelerinden biri olan Grafen Projesi’nin ilk otuz aylık fazı 31 Mart 2016’da tamamlandı. Amiral Gemisi projesi ile çoğunlukla yüksek frekanslı elektronik sensörler ve enerji depolaması gibi gelişmekte olan uygulamaları hedef almıştır çünkü sürekli bir grafen kaynağı üretmek mümkün değildir. Bunun içinde Amiral Gemisi Projesi ile yüksek kalitede malzeme tabakaları üretmek için daha ekonomik ve güvenilir yollar bulmayı hedeflemiştir.


Amiral Gemisinin yapılan son çalışmalarında endüstriyel bir hareket kazanmış olup ve yıllık 15 metrekarelik grafen üretmeyi başarmışlardır. Görünen o ki geliştirilen seri üretim yöntemleri sayesinde grafen gelecekte hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacak.

Bir sonraki yazımızda görüşme üzere…