Hafıza Sarayınızı İnşa Edin!

Yıllar önce dinlediğiniz şarkıları kolayca söylemeye başladığınız ya da yıllarca görmediğiniz bir arkadaşınızı yolda gördüğünüzde, unuttuğunuz anıların gözünüzün önünde canlandığı oldu mu? Sandığımız gibi bilgiler veya anılar hafızamızdan siliniyor mu? Aslına bakarsanız,

“Beynimiz hiçbir şeyi silmiyor.”

Beynimiz hiçbir şeyi silmesine silmiyor tabi de, o zaman biz niye bunları hatırlamıyoruz dediğinizi duyar gibiyim. Eğer unuttuğumuzu sandığımız bilgileri geri çağırırken uygun ipuçlarını ve doğru kodları kullanabilirsek hatırlama dediğimiz eylemi daha kolay ve hızlı gerçekleştirebiliriz. Peki, nasıl yapacağız bunu? İşte tam bunun için geliştirilmiş binlerce metot arasından bir tanesi ile bu yazımda sizlerle birlikteyim.

Hafıza Sarayı(Mind Palace) tekniği!

Hafıza sarayı tekniği, temel olarak hafızamızda tutmak istediğimiz bilgileri belirli sembollerle kodlayarak, hafızamızdaki sarayda nesnelerle ya da eylemlerle bağdaştırmak üzerinedir. Bu teknik, işin arka planında bizim beynimizdeki üç boyutlu mekan algımızın gelişmişliğinden yararlanıyor. Uzun uzun adımları yazmaktansa, gelin kendi üç boyutlu mekan algımızı ve bu tekniği bir örnek üzerinde test edelim.

Öncelikle kendimize bir mekan oluşturalım. Bu oturduğumuz ev, gittiğimiz okul, çalıştığımız iş yeri veyahut mahalleniz olabilir. Hafıza sarayınızda ne kadar çok farklı nokta veya yer varsa, o kadar çok noktaya karşılık daha çok bilgiyi hafızanızda tutabilirsiniz. Sadece bu mekanımızı seçerken mekan hakkında gerekli bilgimizin olduğundan emin olalım.

8c7a4e9a333fa1459dde856d12155090

Adım Adım

7 kelime ile zihin sarayımızı oluşturmayı deneyelim, bunun için öncelikle yedi adıma ihtiyacımız olacak;

1)Yatak odasında yatakta yattığınızı hayal edin.

2)Kalkıyoruz ve odamızın kapısını açıyoruz.

3)Yüzümüzü yıkamak için banyoya giriyoruz.

4)Koridorda salona doğru ilerliyoruz.

5)Salonda koltuğa oturuyoruz.

6)Televizyonu açıyoruz.

7)Bir şeyler atıştırmak için mutfağa gidiyoruz.

Şimdi 7 kelime seçelim ve bakalım zihin sarayımız işe yarayacak mı? Kelimelerimiz;
Ağaç, Astronot, Kırılgan, Matematik, Çığlık, Gelinlik ve Mum

Şimdi yazının devamını okumadan önce burada durun ve içinizden kelimeleri bir kez daha okuyarak, kelimeleri hatırlamaya çalışın.

.

.

.

Hepsini hatırlayamadınız değil mi? Haydi gelin zihin sarayımızı çalıştıralım.

İlk kelimemiz ağaçtı değil mi? Şimdi, yatak odasında yatakta yatarken camdan ışıldayan, göklere kadar uzanan, sonu görünmeyen bir ağaç gördüğünüzü hayal edin. Ardından odamızın kapısını açmaya gittiğimizde kapının arkasında olan astronot kıyafetini görüyoruz. Kıyafeti giyip yüzümüzü yıkamak için banyoya giriyoruz ama astronot kıyafeti o kadar kırılgan ki yüzümüze çarptığımız su kıyafetimizdeki camları kırıp geçiyor. Koridorda salona ilerlerken, duvarda asılı duran matematik formülleri dikkatimizi çekiyor. Salonda koltuğa oturduğumuzda, kulaklarımızı sağır edercesine bir çığlık sesi duyuyoruz. Televizyonu açtığımızda, kanalları ne kadar değiştirirsek değiştirelim her kanalda bir gelinlik reklamı görüyoruz. Böyle olunca televizyon izlemekten vazgeçip mutfağa gidiyoruz. Mutfakta bir de ne görelim. Tezgahın üstünde yüzlerce mum koca bir kazanı kaynatıyor.

Toplayalım konuyu,

Basit bir şekilde hafızamızda tutmak istediğimiz bilgileri, belirli sembollerle kodlayarak onları nesneler ya da olaylar ile ilişkilendirdik. Bu yazıdan sonra sizde hafıza sarayınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken birkaç noktadan da son olarak bahsetmek istiyorum.

  • Abartmaktan asla kaçınmayın!
  • Rotanız hep aynı yöne doğru olsun yani biz nasıl yatak odasından mutfağa doğru bir yolculuk yaptıysak sizde aynı şekilde sadece bir yöne doğru yapın. Ters istikamette, mutfaktan yatak odasına doğru bir güzergah izlemeyin.
  • Hafıza sarayımızı yedi nesne için değil de çok fazla sayıda nesneler için kullanacağımızdan dolayı kendinize çekmecelerden tutun perdelerin rengine kadar birçok detayı barındıran bir mekan seçin.

Bonus Bilgi

  • Thomas Harris’in Hannibal isimli romanında seri katil Hannibal Lecter, hasta kayıtlarını aklında tutabilmek için hatıralarını görüntüler eşliğinde hafızasına kaydediyordu.
  • 8 kez dünya hafıza şampiyonu olan Dominic O`Brien 2808 iskambil kâğıdını ezberlerken bu tekniği kullandı.
  • Geçmiş dönemlerde savaşlar sırasında bütün bilgi kaynaklarının ve kütüphanelerin yakıldığı zaman, buradaki tüm bilgilerin hafızada tutulması ve saklanması için hafıza sarayı tekniği çok etkin olarak kullanılmıştır.
Sorularınız için bana  “b.boncuk@industryolog.com” adresinden ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Esen kalın.