Halkın Arabası Volkswagen

Merhabalar, bugün otomobil sektörünün devlerinden Volkswagen’ın yükseliş hikayesini gelin, hep birlikte öğrenelim.

Dünyadaki en büyük otomobil üreticilerinden olan Volkswagen, 1937 yılında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin desteğiyle tek tip halk modeli araba üretmesi için Alman Otomobil Birliği sayesinde Wolfsburg’da kurulmuştur. Almanca “halk” anlamına gelen “volks” ve “araba” anlamına gelen “wagen” kelimelerinin birleşmesiyle halkın arabası anlamına gelmektedir. Bu kelimelerin baş harflerinin üst üste konularak karakteristik bir amblem meydana gelmiştir ve yıllar geçse de neredeyse yok denecek kadar az değişikliğe uğramıştır. Logo abartıdan uzak sade içeriğiyle oldukça büyük anlam ifade etmektedir. Ayrıca Volkswagen grubu Audi, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Seat, Škoda, Volkswagen Ticari Araçlar ve Şubat 2008’den bu yana Scania gibi markalara da sahiptir.

Volkswagen en inovatif ve gelişmeye açık otomobil markasıdır. 2. Dünya savaşı sırasında Rusya’nın sert iklimi nedeniyle zarar gören su soğutmalı motorların yerine dünyanın ilk hava soğutmalı motor sistemini geliştirmiştir. Volkswagen 1953 tarihinde batı Almanya’nın en çok otomobil üreten fabrikası haline gelmiştir.

Volkswagen’in bu kadar başarılı olmasının temel nedenlerinden biri de ürettiği “Beetle” yani Türkçe karşılığı olarak “kaplumbağa” arabalardır. Beetle dünyanın en çok satılan otomobilidir ve tam bir pazarlama, reklamcılık ürünüdür. Bu otomobilin tasarımı Porshe’un kurucusu Fedinand Porsche’a aittir.

Mercedes-Benz’deki başarılarıyla dikkatleri çeken Porshe, ucuz, kullanışlı bir otomobil üretmek için işe koyulmuştur. Üretildiği sıralar 2. Dünya Savaşı’na denk geldiği için fazla talep görmemiştir. 1946 yılında 1000.’si üretilen Volkswagen Beetle, 1954 yılında 1 milyon üretim rakamına ulaştı. 1957-63 yılları arası satışını 100 binden 400 bine çıkardı. Batı Almanya’da sokaktaki her üç otomobilden biri Beetle’dı.

Beetle Amerika macerası onun dünyadaki tanınırlığını bariz bir şekilde artırmıştır. Rock&Roll müziğin efsanesi Elvis Presley bir otomobil tutkunuydu. O zamanlar askerlik görevi için Almanya’ya gönderildiğinde kendisine kullanılmış bir Beetle satın aldı. Böylece Amerika Beetle ile tanışmış oldu. Bu olay satışlara da bir hayli yansımış, 1953 yılında satışlar 1000’e yükselmişti.

1960’ların başında Amerikan rüyası olarak adlandırılan geniş, rahat otomobilli, müstakil evli, refah içinde aile saadeti rüyaları sıkça reklamcılar tarafından Amerikan halkına pazarlanıyordu. Ancak her şey bu kadar basit ve ucuz da değildi. Bu durum sonucunda pek çok Amerikalı genç hayallerini askıya aldılar ve beklemeye başladılar. Amerikalıların imdadına “Think small” sloganıyla mütevazi Beetle otomobiller yetişti. Ve bu olay gerçekten de büyük etkiye sebep olmuştu şimdiden satışlarda %25’lik artmaya neden oldu.

Volkswagen Beetle otomobillerinin diğer bir yükselişine sebep olan olay ise Amerika’dan çıkıp tüm dünyaya yayılan “Hippie” akımı olmuştur. Savaş karşıtı “Make love, not war” “Savaşma, seviş” diyen yaşamayı eğlenmeyi seven gençlerle özdeşleşen bu otomobil barışı, özgürlüğü, eğlenceyi ve gezmeyi simgeler hale gelmiştir.

 

Büyük bir başarı hikayesinin başrolü olan Volkswagen Beetle otomobillerin macera dolu serüvenini öğrenmiş olduk. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Hoşça kalın..