22 kasım 1891 Viyana doğumlu Edward Bernays, Sigmund Freud’un hem anne tarafından hem baba tarafından yeğenidir.Modern Propagandanın öncüsü olarak anılan, kitle psikolojisi ve ikna yöntemlerini kurumsal ve siyasal organizasyonların ihtiyaçlarını karşılamak içim kullanmış halkla ilişkiler uzmanı diyebiliriz.

21. yüzyılındaki tüketim toplumunun oluşumunun mimarıdır Edward Bernays. Sizlere Edward Bernays’ı anlatmamın bir sebebi kendimde eksik olan tarafımı görmemdir. İnsanları istediği fikre manipüle etmeyi başarmıştır.
Bu manipülasyonu Sigmund Freud’un şu teorisine dayanarak yapmıştır;
” Her insanın zihin derinliklerinde saklı ilkel cinsel saldırgan güçler taşır. Bu güçler kontrol edilmediği takdirde bireylere toplumlar kaos içinde yok olmaya sürüklenebilir.”

Yukarıda 21. yüzyılındaki oluşan tüketim toplumunun oluşumunun mimarı demiştim. Bu konudaki çalışmasından bahsedeyim. Tüketim toplumunun oluşumunda önce şöyle bir durum vardı. İnsanlar ihtiyacı olanı alırdı. uzun süre onu kullanırdı.

Seri üretime geçilmesiyle üretilen malların satılması lazım fakat bu mantıktaki topluma satılamazdı. Bu konuda Bernays’tan yardım istendi.Amerikan şirketlerine Seri üretim mallarını insanların bilinç dışı arzularıyla ilişkilendirerek ihtiyaçları olmayan nesneleri istemeleri için nasıl ikna edeceklerini
göstermiştir. Bütün dünyayı saran tüketen insan modelinin ilk mimarıdır.

Bernays’ın Çalışmaları

Bernays dediğin zaman akla ilk gelen çalışması kadınların toplum içerisinde sigara içmelerinin kötü bir davranış olarak kabul edilen bir durumdan güç göstergesi olarak kabul edilmesini sağlamıştır. Newyork’un Paskalya yürüyüşünde dönemin güçlü kadınlarına yürüyüşü durdurup bir sigara yaktırmıştır.
Bu hareketten sonra sigara ateşi özgürlük meşalesi olarak anılmıştır.
Kadınlara sigara satışı artmaya başlamıştır. Bernays şu düşünceyi empoze etmeye çalışmıştı;
“Eğer bir kadın sigara içiyorsa bu onun güçlü ve bağımsız olduğunun kanıtıdır. ” Çok alakasız nesneler sizin başkaları tarafında nasıl görünmek istediğinize dair duygusal simgeler taşıdığında çok güçlü hale gelebilir.

Lucky Strike Sigara Reklamı

Bir diğer çalışması ise ‘de Procter&Gamble için başlattığı ve 40 yıl sürem Ivory Soap kampanyası en başarılı kampanyalarından biridir. Ivory Soap isimli sabunlarla heykel yarışması düzenlenmiştir.

Ivory Soap’ın Yarışmasında Ödül Kazanan Heykeller

Güzel bir kahvaltının sağlık üzerindeki olumlu etkilerini aktararak domuz partırması ve yumurtayı amerikanın en temel kahvaltısı haline getirdi.Domuz pastırması toptancısı müşterinin satışlarını arttırmayı başarmıştır. Bernays’ın daha nice böyle çalışmaları var. Sizleri biraz da olsa merak içine düşürdüysem ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız size tavsiye bir belgesel adı vereceğim; Century of Self (Ben Devri)