Hayallerine Yer Aç:Hayal Gücü

Merhabalar,

Hayal gücü kime sorulsa farklı şekilde anlatılır. Zaten her gün kendi iç dünyamızda yaşadığımız anlar olur. O zaman ben de bugün kendi hayal gücü tanımımı yaparak yazıya başlayayım.

Bazen dış dünya ile ilişkimizi keseriz ya da iç dünyamıza odaklanırız. Ve olmasını istediğimiz olaylar zihnimizde dönmeye başlar. Gerçekleşse ne tepki veririz, sevinir miyiz yoksa istemez miyiz bu da duruma göre değişir ama düşünmek bir şekilde insanı rahatlatır ve mutluluk verir. İşte dış dünyanın iç dünyamızda devam ettiği hali “hayal gücü ” olarak adlandırılır. Hayal gücü önemli bir kavramdır. Hayal gücü güçlü bir kişinin genelde çevresiyle başarılı bir ilişki kurar; iş hayatında başarı elde eder ve dinamik olur, aile ve arkadaş yaşantısında bile başarılı olur. Bu yüzden hayal gücünü geliştirmek her zaman önemlidir.

person holding paper plane

Hayal Gücü Nasıl Gelişir?

Hayal gücünün gelişmesi mümkün mü? Bunu yazdığına göre evet dediniz dimi 🙂 Bu konuda araştırmalar hala devam ediyor, konuyla ilgili çalışmalar da yapılmakta. Bilimsel olarak insanların zihinsel gücü IQ olarak ifade edilmekte. Yapılan testler sonucunda bir puan ortaya çıkıyor, bu şekilde de derecelendiriliyor. Derecelendirme; beyin gücünü gösteren bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Her insanın beyin gücü farklıdır. Araştırmalar, IQ’nun belirli aktivitelerle artabileceğini gösteriyor. Bu yüzden neler yapabileceğimizi bilirsek daha verimli bir hayal gücüne sahip olabiliriz. Bunun yapılabilmesi için öncelikle beyin gücünü etkin kullanmaya engel olabilecek koşullar ortadan kaldırılmalı. Engeller ortadan kaldırılmadığında yapılacak çalışmalardan sonuç almak çok çok zor bir hale gelir.

Nedir bu engeller: Özellikle stres engellerin başında geliyor. İnsanların günlük hayatta yaşadığı stres konuya ve kişiye göre farklı derecede olabilir. Ama ne derecede olursa olsun fark etmez, bir şekilde hayat akışını ve hayal gücünü olumsuz yönde etkiler. Geçmişte yaşadığımız üzüntüleri, gelecek kaygısını bir kenara bırakıp şu ana odaklanmamız gerekir. Geçmişte yaşadıklarımız bir şekilde geçmiştir, onlar için hatırlayacağımız şey çıkardığımız ders olmalı; onlara takılı kalmamalıyız. Takılı kalırsak hiçbir konuda ileri gidemeyiz, belki de aynı yerde sayıp dururuz. Bu yüzden bu konular ve olumsuz düşüncelerden kurtulmamız gerekir.

Hayal gücünü geliştirmek için içsel ve dışsal olmak üzere iki etmen karşımıza çıkar. Yani hem fiziksel hem de zihinsel olarak gelişmek gerekir. Bu iki etmen birbirini tamamlar niteliktedir. O da kişinin kendini tanımasından geçer. Bir insan kendini ne kadar iyi tanırsa bu işte o kadar başarılı ya da istikrarlı olur. Mesela “bir gününüz nasıl geçiyor, hangi konulardan konuşuluyor, problemlerinize çözüm bulabilmeniz kolay mı oluyor ya da ne tür şeyler buluyorsunuz” sorularını düşündüğünüzde genelde sıradan şeyler oluyorsa artık beyninizi yorarak hayal gücünüzü değiştirmenin zamanı gelmiş olabilir. Zihni geliştirdikçe yorum gücü de bu durumla orantılı olarak gelişir. Bu da olaylara farklı ve değişik açılardan bakıp yorumlamanızı sağlar.

Şimdi gelelim hayal gücünü geliştiren birkaç uygulamaya;

  • Kendinize her zaman inanın. İnandığınız sürece başarmak için her yolu deneme gücünü kendinizde hissedebilirsiniz.
  • Yeniliğe açık olun. İnsanın kendini kısıtlaması çoğu zaman fırsatları kaçırmasına sebep olur.
  • Fikirlerinizi not edin. Bir düşünce aklınıza geldiğinde bunu yazmanız sizin için daha iyi olur.
  • Her şeyin farklı tarafını görmeye, sıra dışı düşünmeye çalışın. Bakış açınızı değiştirin.
  • Odaklanın.
  • Beyin fırtınalarını yapın.

wind mill under cloudy skies

Albert Einstein’in da dediği gibi “Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayal gücü tüm dünyayı kapsar. Hayal gücü güç verir.” Özellikle günümüzde teknoloji ile ilgili birçok gelişme yaşanıyor. Bunların hepsi bir hayal ürününün sonucu olabilir. Bir işe başlamadan önce zihinde tanımlaması yapılır, neler yapılır ya da yapılamaz tartışmasından sonra gerçeğe dökülür ve somut bir hale gelir. Filmler de hayal gücünün bir örneğidir. Filmdeki bazı olayların günümüzde gerçekleştiğini fark ediyoruz değil mi? İşte bu şekilde gelişen bir sistem var. Bu yüzden hayal gücü önemini yitirmeyen ve araştırmalara konu olan bir kavramdır.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.