Hedef Pazar Seçimi ve Stratejileri

Elinizde var olan bir ürünü düşünün bu ürünün hakkında ne kadar bilgiye sahipseniz o kadar öndesiniz demektir. Yani bu aşama, diğer yazımda bahsettiğim Pazar bölümlendirilmesidir. Ürünü tanımak ve kime ne şekilde hitap edeceğinize karar verdiniz. O zaman şimdi sıra pazar seçiminde. Pazardaki rakiplerimiz kimler? Pazardaki karlılık payı nedir? Gibi birçok soruya Hedef Pazar seçiminden sonra cevap vermiş olacağız.

Hedef Pazarı Nedir?

Tanım olarak firmanın hitap etmek istediği gruplar veya gruplardır. Belli başlı noktalar vardır ki bu maddeler pazar seçiminde mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalardır. Bunlar; İşletmenin kaynakları, ürünün özellikleri, ürünün hayat eğrisi, pazarın yapısı ve pazardaki rekabet durumudur. Yani birden çok unsur pazar seçiminde önem arz eder.

Bir diğer önemli nokta ise pazar seçiminde bize yardımcı olacak stratejilerdir. Bu stratejilere ayrı ayrı değinmek istiyorum.

1-Farklılaştırılmamış Pazar Stratejisi :

Bu stratejide tüm pazar homojen olarak görülür ve firma tek bir pazarda etkin olmayı hedefler. Tüm pazarda iyi bir konum elde ederken üretim ve pazarlama masraflarından da kurtulmuş olursunuz. Fakat tüm pazar aynı şekilde ulaşılması çok zordur. Rakip sayısı da doğal olarak fazla olacağından pazar payı hızla düşecektir. Örnek verecek olursak; çay, şeker ve tuz gibi ürünler bu gruba girer.

2-Farklılaştırılmış Pazar Stratejisi:

Bu Stratejide firmalar her ürün için farklı bir pazar girerler. Daha yüksek satış hacmi mal ve fiyat farklılaştırılmasına oldukça uygundur. Fakat üretim ve pazarlama maliyetleri fazladır. Yönetim zorlaşır ve araştırma maliyeti de artar. Örnek olarak Sırma A.Ş pepe serisini sularda diş fırçalarında da kullanılması verilebilir.

3-Yoğunlaştırılmış Pazarlama

Tek  ürün ve tek pazarı benimse olarak tanımlanabilir. Rekabet şiddetli ve açıktır. Örnek olarak bir şampuan markasının daha çok öne çıkarılması gibi düşünülebilir.

4-Dar dilimli pazarlama 

Diğer adıyla niş pazarlama. Bazı talepler yeni yeni ortaya çıkıyordur ya da ortada özel bir talep vardır. Büyük şirketler bu pazara girmeye gerek duymazlar bu durumda da pazarda bir boşluk oluşur. Rakip sayısı az ve kar marjı fazladır. Ama bazı riskleri de barındırır. Pazarın her an küçülme riski vardır.

 

Bu bahsettiğim stratejileri doğru bir şekilde uygulanırsa şüphesiz başarı oranı artacaktır. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.