Heijunka

Merhabalar,

Bugün sizlere çok güzel bir konu ile geldim; Heijunka.

Hayatımızda her an bir sürprizle karşılaşabiliyoruz. Bazen işler istediğimiz gibi gitmeyebiliyor. Normal hayatta bir şekilde başa çıkabiliyoruz çünkü sadece kendi kendimize karar alıyoruz ve sonuçlarına yine kendimiz katlanıyoruz.

Peki bu dengesizlikler ve değişimlerle iş hayatımızda nasıl başa çıkıyoruz? 

Bu soruyu cevaplayacağız hep beraber ama önce biraz Heijunka hakkında bilgi edinmemiz gerekiyor kim tarafından ne zaman neden uygulanmaya konulmuş bu yöntem bir bakalım…

Heijunka, japoncada seviyelendirme anlamına gelir.  En basit tanımı  ise talep dengesizliklerinden arındırılmış bir üretim yöntemidir. Aslında bu tanımı 1988’de  Taichi Ohno çok güzel özetlemiş ; “Yavaş ama istikrarlı bir şekilde yürüyen kaplumbağa çok az fire yapar ve önce hızla koşup, sonra durup uykuya dalan süratli bir tavşana göre çok daha iyidir. Toyota Üretim Sistemi, bütün işçiler bu kaplumbağaya benzeyince gerçekleşmiş olur” diyerek bize heijunkanın tanımını ve faydalarını anlatmış oluyor.

Aklımıza şöyle bir soru geliyor; Neden dengelemeye ihtiyaç duyuyoruz?

Bu soruyu hemen kısaca açıklayayım. Bir şirket düşünün elinizde de müşterilerin sipariş listesini. Bu sipariş listesi her gün değişecek müşterilerin farklı istekleri olacaktır. Hiçbir zaman sabit bir müşteri isteğiyle karşılaşmayız. Tabi böylece bir çok problem doğuyor. Bozulan makineler, son anda yetiştirdiğimiz ya da yetiştiremediğimiz siparişlerle mücadele etmeye çalışıyoruz. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak içinde dalgalanma ve değişmelerden uzak bir üretim yöntemi olan Heijunkayı tercih ederiz. Sabit bir zaman dilimi içinde üretim tipi ve miktarını seviyelendirme sayesinde parti üretimini ortadan kaldırır ve üretimin müşteri taleplerini verimli olarak karşılamanızı sağlar.

Heijunka üretim sistemini sağlamanın yolu  ise setup süreleri kısaltarak  daha sık model değişimi yapmaktır. Heijunka, üretim planlarındaki değişikliklere daha kolay uyum sağlamayı mümkün kılar, stok ve depolama maliyetini azaltır, gecikmeleri ve elde kalan siparişlerin önüne geçer, iş gücü ve makinelerin dengeli kullanılmasını sağlayarak stressiz bir çalışma ortamı sağlar.

 

Bugün sizlere çok yararlı bir yöntem olduğunu düşündüğüm Heijunkadan bahsettim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.