Her Parça İçin Plan(Plan For Every Part) Nedir?

Herkese merhaba,

Bu yazımda PFEP olarak bildiğimiz, “Plan For Every Part” yani “her parça için plan” tekniğinden bahsedeceğim. PFEP gelen her parça numarasını ve müşterilere giden her bitmiş spesifik verileri içeren bir malzeme akış planıdır. Bu malzeme akışının düzgün bir şekilde oluşturulması için her bir parçaya özel, standart şekilde oluşturulmuş bir data seti kullanılır.

Burada ilgili malzemenin kullanım bilgileri , depolama detayları, adres detayları, nakliye, ambalajlama, envanter, yerleştirme, sipariş miktarları gibi gerekli olan tüm bilgiler bulunur. Aslında bu tüm bilgiler firmalarda mevcuttur ama tek bir yerde toplu değildir, işte bu bilgilerin toplanmasını sağlayan da PFEP’ tir. Biz buna üretim tesisinden geçen tüm malzemelerin DNA’sıdır da diyebiliriz.

Aşağıdaki tablo PFEP için hazırlanmıştır. Buradaki bilgiler firmadan firmaya değişebilir, yeni sütunlar eklenebilir veya çıkarılabilir, firmalar bunları ihtiyaçlarına göre belirlerler. Ayrıca firmada koşullar değiştikçe PFEP’de değişebilir. Bu gibi durumlarda daha kolay değişimin olması için sistem esnek olmalıdır.

PFEP için firmalar genellikle bilgisayar elektronik tablolarını (Excel gibi) veya bilgisayar veri tabanını (Access gibi) kullanmayı tercih ederler. Çoğu firma bir Excel e-tablosu ile başlar . İlerleyen zamanlarda bu bilgileri bir Access veri tabanına geçirebilirler.

PFEP’ i nasıl doldurmalıyız?

Uygulama seçildikten sonra verileri mümkün olan en küçük parçaya bölerek yüklemek çok daha iyi olacaktır. Örneğin, bir parça  ürünün yüksekliğini, genişliğini ve uzunluğunu bir sütuna yerleştirmek yerine her boyut için ayrı bir kategori oluşturulmalı. Bunlar depolama konumlarını ayarlamak ve tasarlamak için önemli bilgilerdir. Benzer şekilde tedarikçilerin adreslerini tek bir sütuna ayırmak yerine onları şehirler ve eyaletlere ayırmak firma için çok daha faydalı olacaktır. (Fabrikalar arası milk-run sistemine de kolaylık sağlar).

Üretim başlangıcından önce geliştirilen ve test dilen doğru bir PFEP, geliştirme ekibinin hedef maliyetinde sorunsuz başlatmalar sağlamak için iyi bir araç olacaktır.

Peki PFEP’ nin bütünlüğünün korunması nasıl sağlanır?

Tabi ki bir PFEP yöneticisi atayarak sağlamak en güvenilir olanı olacaktır; bu belgeyi değiştirip güncellemesini sağlayarak kontrol eden bir kişi. Bu kişi sayınının fazla olması bilginin zarar görmesine neden olabilir. Fabrikanın büyüklüğüne göre kontrolün sağlanma süresi değişebilir; 10-30 dakika arası sürer. Küçük tesisler için bir yönetici yeterli olurken büyük fabrikalarda bu yeterli olmayabilir. Büyük fabrikalarda farklı ürünler için birden  fazla PFEP yöneticisine ihtiyaç duyulabilir. Deneyimlere göre daha az PFEP yöneticisi daha doğru bir PFEP anlamına gelmektedir.

Ayrıca her parçanın PFEP’ de belgelendirilmesi ve PFEP yöneticisi tarafından atölyeye gönderilmeden  önce onaylanmasını gerektiren bir kılavuz oluşturmalı. Bu bir  PFEP değişim/ekleme talep formu ile desteklenir. Aşağıdaki görsel bunun için bir örnektir:

Formu gönderen kişi sadece PFEP’ e değiştirilmesi veya   eklenmesi gereken en sağdaki sütundaki alanları doldurur.

Bir PFEP yöneticisi ile PFEP’ deki herhangi bir bilginin değişmesi için kesin kurallar koyarak PFEP’ nin daima güncel kalmasını ve değişikliklerin kağıt ile birlikte gelmesi sağlanır. Doğru bir şekilde yapılırsa, bu durum aynı  zamanda bu değişikliği etkili olan tüm bölümlere iletmeden kattaki bir parçayı değiştirmeyi imkansız kılar.

Örneğin, rutin işlemler sırasında Üretim Kontrol Departmanınız, PFEP’in hangi şirketin tedarikçinin bulunduğu bir parçayı tedarik ettiğini ve bu parçanın ne kadar sürede alındığını bilmek için hızlı bir referans olarak kullanabilir. Operasyonlar, satın alınan parça kalitesi ile ilgili bir problemin çözülmesi gibi acil durumlarda PFEP’i kullanabilir. Endüstri Mühendisliği, konteyner boyutlarına referans vermek ve parça-sunum cihazlarını tasarlamak için PFEP’i kullanabilir. Bu grupların her biri resmi bir sürecin yokluğunda bilgileri değiştirebilirse, bilginin kalitesi kısa sürede bozulur.

PFEP, bir kez dikkatlice kurulmuş, parça bilgileriyle doldurulmuş ve düzgün bir şekilde yönetilen, şunları yapmanızı sağlar:

 • Yalın bir malzeme taşıma sistemi oluşturmaya ve ardından satın alınan parça pazarını, teslimat yollarını ve çekme sinyallerini geliştirmeye başlamanızı,
 • İlgili tüm verileri, tüm parçalar üzerinde merkezi, erişilebilir bir yerde saklamanızı,
 • Parça verilerini konteyner boyutu, tedarikçi konumu ve kullanımı gibi çeşitli kategorilere göre sıralamanızı,
 • Parçalar ve tedarikçilerle ilgili operasyon sorularına hızlı yanıt vermenizi sağlar.

 

Her parça için planın faydaları nelerdir?

 • Artan üretim hacmi, kullanım ve çalışma süresi
 • Birim başına daha düşük üretim maliyeti
 • Geliştirilmiş çalışma sermayesi
 • Azalmış lojistik maliyetleri
 • Doğru boyutta envanter
 • Daha az işçilik içeriği
 • Etkin hat tarafında teslimat
 • Geliştirilmiş alan kullanımı
 • Operasyonel stabilite ve verim
 • PFEP kanban kartlarına da bağlanabilir bu sayede ilgili bilgiler tüm çalışanlar için  kolayca ulaşılabilir olur

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşça kalın..