Geçtiğimiz günlerde ilgimi çeken bir konu, Nesnelerin İnterneti hakkında bir yazı yayımlamıştım. Şimdi de onun daha da gelişmişi Her Şeyin İnterneti ile ilgili araştırmalarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü yavaş yavaş Nesnelerin İnterneti (IoT) döneminden, nesnelerin içerik farkındalığı, artırılmış işlemci gücü ve daha fazla hissetme yeteneği kazandığı Her Şeyin İnterneti (IoE) dönemine geçiyoruz.

Her Şeyin İnternet’i, ağa bağlı bağlantıları her zamankinden daha anlamlı ve değerli hale getirmek için insanları, süreçleri ve verileri bir araya getiren bir teknolojidir. Nesnelerin İnternet’ini, sistemin temeli olarak ele alırsak; her şeyin interneti, temelin üzerine birbirinden farklı sistemlerde yakınsama, düzenleme ve görünürlük sağlayan ağ istihbaratının eklenmesiyle oluşur. Ağ bu noktada kritik bir rol oynamaktadır ve milyarlarca bağlam farkında aygıtları destekleyecek şekilde ölçeklendirilebilen akıllı, yönetilebilir ve güvenli bir altyapı sağlamalıdır.

Günümüzde IP özellikli cihazların geliştirilmesi, küresel geniş bant erişilebilirliğinin artması ve IPv6’ya geçilmesi ile IoE’ ye ortam hazırlanması hedeflenmektedir.

Teknoloji internete bağlanan şeyler konusunda ilerlemeye devam ettikçe, veriler daha yararlı ve akıllı bilgiler haline getirilerek geleneksel toplu iş odaklı veri analizinin sınırları aşılacak. ”Bağlı şeyler” yalnızca ham verileri raporlamak yerine, daha ileri düzeydeki bilgileri makinelere, bilgisayarlara ve gerçek zamanlı olarak insanlara geri gönderecek ve değerlendirip karar verecek.

İnsanların, süreçlerin, verilerin zekice birbirleriyle bağlanmasından oluşan bu sistemin yakın gelecekte hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırmaya başlayacağını öngörmek yanlış olmaz sanırım.

Diyelim ki takviminize kayıtlı gün içinde bir buluşmanız var. Sizin için evi kontrol eden sistem yatak odanızın perdelerinizi açtı, duşunuzu istediğiniz sıcaklığa ayarladı. Daha sonrasında siz mutfağa yöneldiğinizde buzdolabınız diyet listenize göre düzenlenmiş bir kahvaltıyı size önerdi. Tabağınızı çayınızı alıp oturdunuz ve yine biricik akıllı eviniz sizin için televizyonda en sevdiğiniz programı açtı. Şimdi keyfinize diyecek yok. Üstüne üstlük bu keyif halindeyken vücudunuzdaki bio-algılayıcılar sayesinde vücut sıcaklığınıza göre bir yandan da odanın sıcaklığı sizin için ayarlanıyor.Son olarak yola çıkmadan önce bugün gideceğiniz yere göre hava durumu, trafik koşulları bilgileri telefonunuza geliyor.

Konu teknoloji olunca örnekler biraz da hayal gücümüze bağlı. Sizin de IoE ile ilgili paylaşabilecek örnekleriniz varsa yorumlara yazabilirsiniz. İyi günler dilerim.

“Geleceği düşünmezsen, bir geleceğe sahip olamazsın.”

John Galsworthy