ID(Alt Benlik)

Herkese tekrardan merhaba bu yazımda Sigmund Freud’un psikoanalitik kişilik kuramına göre alt benliği anlatmak istedim.Fayda bulmanız dileğiyle.

Kişilik, bir insanın diğer bir insandan ayırmamıza yarayan dünyadaki 7 milyar insanın farklı olmasına sebep olan insanın psikolojik ve fizyolojik olarak dış dünyaya uyumunu sağlayan özelliklerin değişmekte ve gelişmekte olan sistemdir.
Sigmund Freund psikoanalitik kişilik kuramına göre, alt benlik, temel dürtüler, ihtiyaçlar ve arzuları karşılamak için çalışan insanın bilinci dışında oluşan psişik enerjiden oluşan enerjidir. Alt benlik, ihtiyaçların anında tatmin edilmesini tatmin eder ve zevk ilkesine göre çalışır.

Yapısal kuram zihni üç ana birime böler, bunlar: alt benlik, süper ego ve egodur. Süper ego da alt benlik gibi bilinç dışıdır sosyal açıdan uyarılmış vicdanları içerir ve etiksel yasaklamalar ile alt benliğe karşı kayabilir. Bilinçli ego ise bu ikisi arasında köprü görevi görür.

 


Freud kişiliği bir buz dağı ile karşılaştırdı. Buz dağının üstündeki ucu bilinçli farkındalığı temsil etti. Buz dağının altında görünmeyen kısmında ise, gizli arzular, düşünceler ve hatıraları yani bilinç dışı zihni temsil eder. yani burası alt benliğin bulunduğu yerdir.

Freud’a göre alt benlik doğumdan gelen kişiliğin tek parçasıdır. Bebeklik döneminde yani diğer kişilik bileşenleri oluşmadan önce çocuklar tamamen alt benlik ile yönetilir bu yüzden yiyecek,içecek ve konfor gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması çok önemlidir ve biz yaşlandıkça alt benliğin ihtiyaçlarını karşılamak git gide zorlaşır neyse ki, yaşlandıkça diğer kişilik özellikleri de gelişir buda alt benliği kontrol etmemize yardımcı olur.

Alt benlik nasıl çalışır?
alt benliği ihtiyacın anlık karşılanması zevk prensibine göre çalışır örnek vermek gerekirse acıktığımızda, zevk prensibi bizi yemeğe yönlendirir. Dürtülerimizi her zaman karşılayamayabiliriz. Hemen bir ihtiyacı karşılayamadığımız zaman gerginlikle sonuçlanır. Alt benlik gerilimi geçici süre azaltmak amacıyla birincil sürece dayanır. Birincil süreç, hayal kurma halüsinasyon yani zihinsel bir imaj yaratmayı içerir. Örneğin, çok susadığımızda, soğuk buzlu bir bardak suyu hayal etmeye başlarız.

Konu hakkında yazımı şu sözle bitirmek istiyorum:

 

People actually live with their id exposed. They’re not good at concealing what’s going on inside.

Philip Seymour Hoffman

 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.