Ikigai

Herkese merhaba,

Son zamanlarda ne kadar artmış olsa da aslında bu soru herkesin kendine sorduğu sorulardan biridir: Benim hayattaki amacım ne? Nasıl mutlu olacağımızı, bizi en çok mutlu eden şeyi bulup en önemlisi de amacımızı keşfedip hayatı bizim için daha yararlı, anlamlı ve mutlu bir yer haline getirmek için neler yapmayız değil mi? İkigai bu soruları sorarak doğru cevapları bulmamız ve nasıl yapacağımızı açıklıyor. Daha yakından bakmaya ne dersiniz?

İkigai, Japon kültürünün bir parçasıdır. Japonca kökenli bir kelimedir, “hep meşgul kalarak mutlu olma” anlamına gelir. İki kelimenin birleşiminden oluşan bir sözcüktür. “İki; hayat”, “gai; hedef, amaç” anlamına gelir. İkigai’nin amacı, bizi en çok mutlu eden işleri hayatımızın merkezine koyarak mutlu ve huzurlu bir yaşam geçirmeyi sağlamaktır. Güne başlama sebebi olarak yorumlanır. Yani amaçlanan şey kendinize ait eylemleri bularak hayatınıza entegre edebilecek dereceye getirmek ve onu gerçekleştirdikçe tatmin duygusu ile mutluluğun harmanlanmasını sağlamak. İşte bu eylemleri bulmak için başlangıç noktası “akış” kavramı oluyor.

woman holding oil umbrella near on buildings

O zaman önce akışı anlayalım.

Akışın özü, yaşadığınız anın içinde kalmaktır, geçmiş ya da geleceği düşünmeden sadece yaşadığınız ana odaklanmak. Sadece bulunduğunuz zamana ve o eylemlere yoğunlaşarak tadını çıkarmanız akış anları olarak tanımlanır. Mesela arkadaşlarınızlayken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız ya da çok sevdiğiniz bir aktiviteyi yaparken “ya nasıl geçti 3 saat, keşke biraz daha vaktim olsaydı” dersiniz. Böyle anlarınız olur ya size o andan itibaren başka şey düşündürmeyen ve tadını sonuna kadar çıkarmanızı sağlayan. İşte şimdi onları getirin aklınıza ve yazıya onlarla devam edin. “Ne yapmak size zevk veriyor, hangi eylemleriniz zaman kavramını, gelecek kaygınızı, geçmişe özleminizi unutturuyor?” sorularını kendinize sorarak en içten şekilde cevap verin lütfen. Bu anlar sizin akış anlarınız oluyor ve bunları belirleyerek işin zor kısımlarından birini tamamlamış olursunuz. Ama onları belirlerken anlık zevkler olarak değil de yaşamınızı kaliteli hale getirecek etkinlikleri bulabilmeniz önemli bir kriter.

person on wakeboard flipping

Hayat zor deniyor, peki gerçekten zor mu yoksa hayatı biz mi zorlaştırıyoruz? Hayatın bizden istediği bir şey var mı? Tam tersi genelde bizim hayattan isteğimiz, beklentimiz oluyor. Ne kadar hayat enerjisiyle dolu olsak da bazen kendimizi o kadar yorgun ve bitmiş hissediyoruz ki sadece öylesine oturup hiçbir şey yapmadan kalmak istiyorum diyoruz. Eminim size de olmuştur. Bu kaçışlar bazen sorumluluklardan kaynaklanır, bazen gelecek kaygısı, bazen beklentilerin boşa çıkması… şeklinde uzar. O zaman bu duygudan kurtulmak için bir şeyler yapıp harekete geçmemiz gerek. Nasıl başlayabilirim derseniz şöyle:

İKİGAİ’Nİ KEŞFET!

Önce sizi akışta hissettirecek anlarınızın listesini yapabilerek işe başlayabilirsiniz. En yakın arkadaşınızla bir konu hakkında konuşmak, farklı yerleri gezmek, yemek yapmak, ailenizle vakit geçirmek… aklınıza ne gelirse ve sizi siz yapan ne varsa.

man taking picture using DSLR camera

Bu aktivitelerin yanına birlikte mi yoksa yalnız mı yaptığınızı yazın. Ve her etkinliği kısaca açıklayın; sizin için ne ifade ediyor bir cümle ile belirlemeye çalışın. Listenin altına da hayatınızda kesinlikle yapmak istediğiniz en az 5 şeyi yazarak bunlar için de bir cümle ile açıklamasını yazın. Her insanın hayattaki amacı farklıdır. Kimileri insanların hayatına dokunarak onlara yardımcı olmak ister, kimileri mesleğinde en iyi olmak için çabalamak ister vb. Peki siz listenizi incelediğinizde ne görüyorsunuz, hepsinin bir ortak noktası var mı? Bu soruya cevap verebiliyorsanız sıradaki amacınız şu olmalı: Bu eylemleri hayatınızın her alanına nasıl dahil edebilirsiniz ya da tutkularınızı mesleğiniz haline dönüştürebilir misiniz? Bütün bunları cevaplamak hatta listenizi oluşturmak biraz zaman alabilir. Eğer yapmak istiyorsanız kendinize zaman tanıyın ve en uygun halini bulmaya çalışın. Çünkü acele etmeden, içinize sinecek şekilde yapmak sizin için en iyisi olur. Umarım herkes kendisine iyi gelen şeyleri bir gün bulabilir.

Hayattan her zaman keyif alabileceğiniz ve bir amaç için yaşayabileceğiniz ve ertelemeden yaşayabileceğiniz güzel günlere. Hoşça kalın.