İngilizce Öğreniyorum 2

 

Merhabalar,

Bu yazıda, bizi okyanusa ulaştıracak  olan bir adım daha  atacağız. Senelerce okullarda ingilizce öğretilirken gramer üzerinde çok durdular ama dil, belki de konuşularak öğrenilmelidir. Ben Türkçe’yi öğrenirken yüklemi, özlemi, dolaylı tümleci ile öğrenmedim. Etrafımda o dil konuşuluyordu ve ben o dile maruz kaldım.

Bizim bu dile maruz kalmamız gerek.

Şuan Türkiye’de iseniz bu çok da büyük bir sorun değil. İnternet çağındayız, anadili ingilizce olan insanları evlerimize getirebiliyoruz. Böyle imkanlarımız varken ben diyorum ki hadi bahanelerimizi bir kenara bırakalım.

tumblr_inline_mij1gsrtAA1qz4rgp

Bıraktınız mı? Tamam ben de bıraktığıma göre hadi 2.adımımız gelsin.

2. Adım: İngilizce konuşmalıyız. Bunun için de yurt dışındaki arkadaşlarla iletişim kurmamız gerekli ama nasıl?

Skype görüşmeleri ile bizlere bu hizmeti sağlayan siteler var. İstenilen bilgileri yazıp kayıt oluyorsunuz ve bu hizmet karşılığında belli bir miktar ücret ödüyorsunuz. Buraya linklerini bırakmak istiyorum.

Konuşarak öğren sitesine ulaşmak için tıklayınız.

Cambly sitesine ulaşmak için tıklayınız.

 Para vermekten yana değilseniz sizi bir teknikle tanıştırayım. İsmi duş konuşmaları. Uygulaması oldukça kolay. Mesela bir sıradasınız ve sizin önünüze geçmek isteyen biri var siz de onunla ingilizce tartışıyorsunuz. Bunu yaparken takıldığınız kısımları kolayca görebilecek ve ingilizce konuşmanızı ilerletebileceksiniz. Bu tekniği anlatan konuşmacı bunu duşta yaptığı için ismi duş konuşmaları ama ben “Kendimle Diyalog” demek istiyorum böylece bunu her yerde yapabiliriz ve biri sorduğunda verdiğimiz cevap havalı olacaktır.

havali.gif

Bahsettiğim teknikten aşağıya bıraktığım konuşmanın 9. dakikasında bahsediliyor ama ben bütün konuşmanın son derece faydalı olduğunu düşünüyorum. Serinin bir sonraki yazısında görüşmek üzere hayatın bütün güzellikleri sizlerle olsun. İyi seyirler.