İnovasyon Nedir?

Merhabalar,

İnovasyon hakkında bir bilginiz var mı? İnovasyon nedir ve neden yapılır? Aslında reklamlarda bile renk denk geldiğimiz bir kelime. O zaman daha yakından inceleyelim.

İnovasyon, Latince “innovare” kökünden türetilmiş bir sözcüktür. Yeni ve değişik bir şeyler yapmak, yenilenme anlamına gelir. Yani farklı ve yeni fikirler geliştirerek uygulamaya inovasyon diyebiliriz. Bu anlamda kullanılır ama daha kapsamlı bir sözcüktür. Peki bu fikirler nasıl belirlenir? Örneğin daha önce çözülmemiş sorunlara yoğunlaşarak onlara uygun bir çözüm bulmak için fikirler geliştirilebilir. Ya da piyasada bir ürün var ama tüketici ihtiyaçlarını tam olarak karşılamıyor diyelim. Bu ürüne yeni özellikler düşünerek hem önceden karşılayamadığı ihtiyaçlara cevap vermesini(kullanışlı olmasını) sağladınız hem de ürünü tüketicinin gözünde daha çekici hale getirdiniz. İşte yapmış olduğunuz bu hareket de bir inovasyon örneği olarak karşımıza çıkar.

Yeni bir ürün ortaya koymak riskli bir süreçtir. Çünkü insanların ona adapte olması, kullanmaya başlaması zaman alabilir ya da hiç ilgi çekmeyebilir. Pazarda yeni olması dezavantaj olarak görülebilir ama yeni pazarlar yaratarak büyük bir riski üstlenmiş olurlar.

Yaratıcı, el, masa, kalem ücretsiz stok fotoğraf

İnovasyon, örgüt kültürünün öncüsü olarak algılanabilmelidir. Yani bir işletmenin hem kendi içinde hem de çevresine karşı sürekli değişimlere uyum sağlayabilmesini avantaj olarak kullanabilmelidir.

İNOVASYONUN ÖZELLİKLERİ

  • Yapılan bir inovasyonun sonucunun ne olacağı bilinmez. Bu inovasyonun örgüte yarar sağlayıp sağlayamayacağı kısa sürede anlaşılamaz, o yüzden belirsiz bir süreçtir.
  • İnovasyon, yeni bir bilgi sürecini kapsadığı gibi mevcut bir bilginin yeni bir şekilde kullanımı şeklinde de karşımıza çıkabilir.
  • Finansal açıdan uygun desteğin sağlanması gerekir. Ancak o şekilde bir başarı yakalanabilir.
  • Bir firma inovasyon yaptıktan bir süre sonra o inovasyonu taklit eden başka firmalar piyasaya çıkar.
  • Yaşam kalitesini artırır.

Sanat, fikir, ampul, düşünme ücretsiz stok fotoğraf

İnovasyonun temel olarak iki özelliği vardır: Süreklilik ve bütünsellik. Müşterinin bir ürüne karşı değişen isteği, bilgiye kolay erişim sağlamak istemesi işletmeler için kolay bir durum değildir. Şirket kendini geliştirmeden hep aynı hizmeti sunuyorsa müşterilerin isteklerini yerine getirmekte sıkıntı yaşayabilir. O yüzden bir inovasyon yaptılar diyelim. Bu inovasyon bir süre için avantaj sağlayabilir ama kendilerini bununla sınırlandırmamaları gerekir. Çünkü işletmeler tek bir inovasyonla rekabet avantajını sürdüremez. İnovasyonu sürekli bir hale getirmeliler ki rekabeti kızıştırabilsinler.

 

Dışarıdasınız ve üzerine yanlışlıkla su döktünüz. Kötü bir durum değil mi? Örneğin hidrofobik bir tişört düşünün. Bu tişört su geçirmeyen özelliği ile üzerine dökülen sıvıları normal tişörtler gibi emmiyor. Onun yerine üzerinden akıp gitmesini sağlıyor. İlgi çekici geldi mi, imkanınız olsaydı almak ister miydiniz? Bu tasarım Aamir Patel tarafından geliştirildi ve çok güzel inovasyon örneklerinden sadece biri.

Sizin de bu tür düşünceleriniz var mı? Peki bunları ne zaman hayata geçireceksiniz? Şimdi mi, birkaç yıl sonra mı yoksa bir düşünce olarak kalacak mı? Belki de kendinize bir şans verip üretmek için adım atmanızın zamanı gelmiştir. O halde durmayın ve bir yerden başlayın.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hoşça kalın.