Uzun bir aradan sonra herkese merhabalar ,

Durdum durdum durdum, ve sürekli bir şeyler öğreniyorsun Büşra e bir kaçını paylaşsana arkadaşlarınla.

Günümüz dünyasında dillere pelesenk olmuş kelime “İnovasyon”. İnovasyona bir tanım getirmek  gerekirse TDK bunun için güzel bir tanım yapmıştır.

“Değişen koşullara uyabilmek için toplumsal, kültürel ve yönetimsel ortamlarda yeni yöntemlerin kullanılmaya başlanması.”

Bir diğer güzel anlatım ise sizinle paylaşacağım;

İnovasyona bir tanım getirdiğimize göre inovasyonun çeşitlerine geçebiliriz. İnovasyonun dört çeşidi vardır. Bunlar Ürün inovasyonu,Süreç İnovasyonu, Pazarlama İnovasyonu ve Süreç İnovasyonudur. Bu inovasyon süreçlerinin tanımlarını yaptıktan sonra örneklerle ele alacağım.

Ürün İnovasyonu

Yeni veya büyük ölçüde geliştirilmiş ürün veya hizmettir. Yeni bir icat olmasına gerek yoktur. Teknik özellikler, alt yapılar malzemeler veya üründeki bir yazılım, kullanıcı dostu uygulamalar da ürün inovasyonuna dahildir. Yapılmış bir kaç ürün inovasyonundan örnek verelim. OzPack Osman Özçanlı’nın geliştirmiş olduğu bir çantadır. Özellikle 90 neslinin lisede kullandığı taşıma yöntemini ürüne vurgulanmış halidir. Kollarının altında 3-5 kitapla okula gittiğimiz günleri yad eden bir üründür. Oldukça sağlam bir yapısı olduğunu testlerle ispat edilmiş bir üründür. Klasik çanta anlayışını yıkan bir üründür. Tablet, telefon, laptop taşıyabileceğiniz bir üründür. Osman Özçanlı’nın tamamen kendi ürettiği bir üründür.

Bir diğer örnek ise Iphone C serisi, ürün inovasyonunun yeni bir ürün olma şartı yoktu. Üründeki geliştirmede olabilir.Apple bu seride pahalı Apple çizgisini yıkmaya çalışmıştır. Plastik kasa ile ucuzluğu yakalamış ve insanların Apple ürünlerini alabilme şansını arttırmıştır. Kalitesini uygun fiyatla birleştirmiştir.

Süreç İnovasyonu

Süreç inovasyonu yeni  veya oldukça geliştirilmiş  üretim metodu, lojistik süreçler, veya üretim süreçlerine verilen isimdir. Teknolojik, yazılımsal veya tekniksel değişimler içermektedir. Bu tanım Oslo kılavzundan çevirilmiştir. Buna en belirgin örnek Hareketli montaj hattının mucidi Ford’dan geliyor. Sanırım örneği de ağzımdan kaçırmış oldum. Şu an neredeyse tüm ürünlerin üretiminde kullanılan montaj hattı 1913 lü yılında yapılan muhteşem bir süreç inovasyonu örneğidir. Ürün başına düşen üretim süresinin 12 saatten 90 dakikaya düşürmüştür. Bir diğer güzel örnek Zara’dan geliyor. Zara müşteri ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilmek için bir metod geliştirmiş. Üreteceği ürünlerin %10 u ile %15 ini sezon öncesi üretiyor. %50-%60 ını sezon başında üretiyor. Geri kalan kısmını ise müşterilerin tercih ettiği ürünlere göre üretiyor.

Pazarlama İnovasyonu

Ürün tasarımı, yeni paketleme türü, ürün yerleşimi,ürün promosyonları ve fiyatlandırmanın dahil olduğu yeni pazarlama metodudur. Bahsettiğim konulardaki herhangi bir değişim pazarlama inovasyonuna dahildir. Ikea’nın Arttırılmış gerçeklik uygulaması pazarlama teknolojisinde çığırlardan biri. Bu uygulama sayesinde alacağınız ürünü katalogdaki bir Qr dan algılayıp telefonun kamerası aracılığı ile evinizde koymak istediğiniz yerde görüntüleyip koyabilirsiniz. Ona göre alım yapabilirsiniz. Müşterileri sizin ürünlerinize yönlenmesi kaçınılmaz hale gelecektir

Microsoft pazarlama inovasyona örnek olabilecek bir örnektir. Harvard Business Review makalesi hikaye dinlemenin vücudumuzda nörokimyasalların salgılanmasını sağlıyor. Oksitosin salgılanan hormonlardan biridir ve insanların iyi hissetmesini sağlıyor.

“Stories connect people in powerful and compelling ways.”

“Yani Hikayeler insanları güçlü ve saygı uyandıran yollarla bağlar”

Microsoft’un sitesinde story blogu görmüşssünüzdür. Hikaye blogu bulundurmaktadır. Hikayeler sizi microsoft ürünü almaya yönlendirmeyebilir fakat kendi adını zihinlerinize kazır. Başka marka peçete alırken bile bir tane selpak alabilir miyim dememiz gibi Microsoft ta zihinlerimizde yer almak istiyor.

Organizasyonel İnovasyon

İşyeri organizasyonu veya dışarıdaki ilişkilerinde yenilikleri değişimleri kapsamaktadır. En güzel örnek burada Dell’in sipariş modelidir. Stokta ürün bulundurmadan müşteri isteğine göre  olan ürünleri satmaya başlayalı karı 2 milyar dolardan 16 milyar dolara çıkmıştır. Şirketin hisse başına kazancı yılda yüzde 62 artarken sekiz yılın sonunda borsa değeri yüzde 17 binin üzerine çıktı.

Toyota denilince akıla ne gelir ilk ? “Yalın Üretim”. Organizasyonel İnovasyonun dibi bir değişimdir. Yalın üretim mantığında her departman karar almada kendi bağımsızlığı vardır ve bu durum hiyerarşiden oluşan geç karar alınmasını önler. Geç alınan kararlar firmanın geleceğini etkileyen en büyük faktörlerdendir.

Sizlere olabildiğince aktarmaya çalıştım.Teşekkür ederim sabrınız için. Her türlü sorunuza açığım..

İnovasyon hakkındaki diğer yazılar için tıklayınız.