İnsan Kaynakları III

Merhabalar,

Önceki yazılarımda insan kaynaklarını genel olarak çalışanlara karşı tutumları ve görevleri şeklinde ele almıştım. O zaman şimdi de insan kaynakları departmanında yer alabilmek için ne gibi özellikler gerekir, bu işin olumsuz özellikleri bulunur mu gibi konuları ele alalım.

İletişim, organizasyon, takım çalışması, planlama vb. her mesleğin ortak kriterlerindendir değil mi, bunlar olmazsa işler sağlıklı bir şekilde ilerleyemez. İşte bu özellikler insan kaynakları alanının da olmazsa olmaz özelliklerindendir.

İnsanı Sevmek Ve İletişim

Adında da yer aldığı üzere ilgi alanı insan olan bir alandan bahsediyoruz. O yüzden insan kaynakları için “insan” faktörü büyük bir önem taşır. İnsanları sevmek, onlarla iyi ve doğru bir iletişim kurabilmek, anlayabilmek gerekir. Çünkü her an insanlarla iletişim halinde olan bir alandır. Sayılan bu özelliklerin olmadığı bir insan kaynakları yetkilisi, araba kullanmayı bilmeyen bir şoföre benzer. Yapacağı iş tanımı bellidir ama o yetkinliğe sahip değilse yarar sağlaması zordur. Bu nedenle insanlara karşı güler yüzlü, samimi, sağduyulu, dürüst ve pozitif olmaları gerekir.

Organizasyon becerisi

İK yönetimi düzenli bir yaklaşım gerektirir; şirketin hedefleri doğrultusunda planlama ve organizasyon yapabilmek, verimliliği artırmak için analizler yapıp bunları planlarla açıklayan ve çalışmalar yapmak gibi. Bu nedenle İK’ların organizasyon becerileri yüksek olmalıdır.

Problem çözme yeteneği

Günlük hayatımızda bile ne zaman nasıl bir sorunla karşılaşacağımız bilinmezken bunu bir de şirket açısından düşünürsek büyük bir belirsizlikle karşılaşırız değil mi? Bazen şirketin içinde bulunduğu maddi sıkıntılar bir probleme sebep olur, çalışanların motivasyonunun düşmesi şirketin havasına yansır hatta pazarda meydana gelen değişiklikler bile bir anda şirketin durumunu alt üst edecek duruma gelir. İşte burada devreye giren İK’lar problemler karşısında pes etmeyen, kararlı, yaratıcı çözümler üretebilen ve yapıcı kişiler olmalı ki şirketi toparlayabilsinler.

Stratejik Bakış Açısı

Hayatımızın her alanında duyarız bunu, “stratejik ol, stratejik düşün.” Peki nedir bu stratejik kavramı? Belirlenmiş bir amaca ulaşmak için izlenen yola “strateji” adı verilir. Bunu İK’lara uyarlayacak olursak; şirketin yaptığı işleri ve hedeflerini dikkate alarak pazardaki zorlukları karşılaştıran ve ona göre bir yol haritası çizerek o şirket için plan ve düzenlemelerle işleri düzene koymaktır diyebiliriz.

Yapılan her işin olumlu ve olumsuz yönleri mevcuttur. Ve önemli olan şey de olumsuz özellikleri en az noktaya indirebilmektir. İK departmanı için Güler yüz önemli demiştik, her an bir sorunla karşılaşabilirler. Bu konuda insanlara karşı sabırlı olmazlarsa şirket için de sorun teşkil ederler. Çünkü bu departman şirketin yüzüdür. Hizmeti iyi olmayan bir marketten alışveriş yapmak ister misiniz? Genelde hayır cevabı gelir çünkü insanlar kendilerine önem verilmesini isterler. Nasıl ki bunu bulamadıklarında aynı yere tekrar gidip o muameleyi görmek istemezlerse bir şirket için de aynı şey geçerli olur. İK departmanı müşterilerine karşı ilgili olmazlarsa müşteriler için başka bir firma daha ilgi çekici hale gelir.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.