Deneyimler insanlara en büyük derslerdir. Her deneyimi yaşayamazsın ama başkalarının hatalarından, deneyimlerimden ders çıkarabilirsiniz. Ben deneyimlerin yaşanması gerektiğine yaşanmasa bile okunması, paylaşılması gerektiğine inanıyorum.

Geçtiğimiz günlerde devlet bankasının iş analisti pozisyonu için yapacağı test sınavını deneyimledim ve bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak üzere buradayım. Fi tarihinden girmek gerekirse bankanın yüksek miktarda çalışan alacağı haberini duydum. Başvuruların açık olduğunu sitede okudum. Yeni mezun iş arayan olarak şansımı denemek istedim. İş bulmanın artık kendini doldurmaktan çok şansa bağlı olduğunu gördüm.  Kendini ya tamı tamına dolduracaksın insan kaynakları uzmanı vay be helal olsun diyecek mülakatta. Ya da bir Dayın olacak hayatta. Orta düzeyde bırakırsan gelişimini, senin gibi olan çok fazla adayla yarışmak zorunda kalırsın. Farkını ciddi mana da göstermelisin. Bu kadar iş arama deneyiminden sonra sınava gelelim.

Sınav Detayları

Sınavla ilgili beklentimle karşılaşmadım. Sınavda daha çok SQL, veri tabanı kurma, kullanıcı deneyimi ve Query yazma gibi sorular bekliyordum. Sınavla ilgili detaylar vardı. Sınav 4 aşamadan oluşuyordu. Genel kültür, Genel yetenek, İngilizce ve Alan bilgisi. Genel Kültür kısmında ilgili bankanın tarihi ile ilgili soruların yanında Yeşilçam aktrislerinin ölüm yılı, G-20 zirvesi, basketbol turnuvası hakkında sorular. Dünya ticaret örgütü hakkında birtakım sorulardan ibaretti. Genel kültür ve genel yetenek kısmı 30 sorudan oluşuyordu. Genel yetenek kısmında IQ soruları, bir takım matematik sorularından ibaretti. İngilizce kısmına gelince YDS eş değerinde bir sınavdı. 20 sorudan oluşmaktaydı bu kısım. Alan bilgisi kısmı ise 50 sorudan oluşuyordu. Üniversite eğitim hayatım boyunca öğrendiğim öğrenmediğim her şey soruldu. Matematik soruları vardı. Limit, integral, matrisler,diferansiyel soruları  vardı. Fizik soruları içeriyordu. Kuvvet, moment, enerji, hız soruları vardı bu kısımda. Daha sonra yöneylem soruları içeriyordu. Modelleme, simpleks, kısıt yazma konularından sorular vardı. Üretim planlamaya dahil konular vardı. Simülasyon modelleme soruları vardı. İstatistiksel kalite kontrol soruları içeriyordu. Endüstri mühendisliğine dair ne varsa bu sınavda vardı. Özellikle Alan bilgisi kısmında yoğunlukla gördüm bu tarz soruları. Sınav toplamda 160 dakikadan oluşmaktadır.

Sınav hakkında yeteri kadar detay verdiğime göre bana müsaade sayın iş analisti adayı. Merak ettiğin sorular için byucel@industryolog mail adresime ulaşabilirsin.