İş Görüşmelerinde Vaka Çalışması

Merhabalar.. Biliyorsunuz ki sizlerle daha öncesinde, vaka analizi yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiği hususunda tavsiyelerde bulunduğum bir yazı paylaşmıştım. Yazımın yayınlanmasından sonra bir de iş görüşmelerinde gerçekleştirilen vaka çalışmaları hakkında bir yazı yazmam konusunda talepler aldım. Bunun üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim. Kendi tecrübelerimden yararlandığım bu yazım umarım sizler için faydalı olur. Keyifli okumalar..

Günümüzde çoğu firma işe alım süreçlerinde vaka çalışmasını kullanmaya başlamış durumda ve bu süreç özellikle yeni mezun arkadaşlarımız için oldukça zorlayıcı bir hal aldı. Çoğu üniversite de vaka analizi dersi görülmemekle birlikte, çoğu öğrenci de bu kavramı tam olarak bilmemektedir. Haliyle iş görüşmesi sırasında vaka çalışması yapılacağını öğrenerek büyük bir hezeyana uğramaktadır. İşte bu hezeyana uğramamak ve aynı zamanda verimli bir vaka çalışması geçirebilmek için naçizane tavsiyelerim şu şekilde.. Öncelikle sadece vaka çalışmaları için değil tüm o işe alım süreci içinde verebileceğim önemli tavsiye, sakinliğimizi korumaktır. Çünkü heyecan hem iş görüşmesinin hem de vaka çalışmasının olumsuz geçmesine neden olacaktır. O yüzden ilk kural  “Sakinim, çok sakinim :)” .

Devam edecek olursak biliyoruz ki vaka çalışmaları firmadan firmaya değişkenlik gösteriyor. Bazı firmalar bireysel bir çalışma isterken bazıları ise rakiplerinizden oluşan bir ekip ile bir çalışma ortamı sağlıyor. Bireysel çalışmalar genellikle ‘Accesment’ sınavı olarak bilinen özellikle mağazalarda yaşanan vakalarda çözüm kabiliyeti ve nasıl bir yönetici olunduğuna bakılan sınavlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Ekip çalışmaları ise genellikle benzer konumda olduğunuz rakipleriniz ile gireceğiniz bir çalışmadır. Bu çalışmalarda rakiplerimiz üzerindeki etkimiz, liderlik vasfımızın yetkinliği, ekip ruhuna karşı olan tavrımız gibi faktörlere dikkate alınmaktadır. Vaka çalışması sırasında gösterdiğiniz tepkiler ile bizim nasıl bir yönetici, nasıl bir çalışan olduğumuza karar verilecektir. Bu nedenle olabildiğince net kararlar vermeye dikkat edebiliriz. Verilen iş karşısında kararsız kalmayacağımızı ve olabilecek en uygun çözümü uygulamaya geçtiğimizi göstermeliyiz. Böylelikle bir zaman kaybına uğratmayacağımız düşünülecektir.

Analizi

Bunun dışında olay hakkındaki düşüncemizi baskılı bir tavırla değil ama sebepleriyle birlikte kabul edilebilir bir şekilde ekibimize sunabiliriz. Düşüncemizin kabul görmesi de karşı tarafta yeşil bir ışık yakacaktır. Aynı zamanda vaka çalışması sırasında hiç bir düşünceye olmaz dememeliyiz. Böylelikle ekibe gösterdiğimiz saygıyı da ortaya koyabiliriz. Yanlış bulduğumuz bir düşünce varsa cevabımız hep ” Olabilir ama şöyle de olabilir..” şeklinde olmalıdır. Hem ekibi hem de çalışmayı izleyenleri düşüncelerimizle etkileyip o işi alabiliriz. Eğer çalışma sonunda sunum için kendi aranızda bir ekip lideri belirlememiz isteniyorsa bu kesinlikle biz olmalıyız 🙂 Tabi ki olay lider olmak da değil, çalışma da konuşulan düşünceleri öyle bir sunmalıyız ki, karşı tarafa soracak soru bırakmayalım 🙂 Bu noktada ne dediğimizden çok nasıl dediğimiz önemli. Bu nedenle de iş görüşmelerinden önce bol bol vaka sorusu çözmeli ve aynı bir iş görüşmesinde gibi düşüncelerimizi kendi kendimize sunmalıyız. Emin olun bu olay sadece iş görüşmelerinde değil birçok yerde bizlere çok çok fazla şeyler katacaktır.  Bu vaka örneklerini internet üzerinden kolaylıkla bulabilirsiniz. Yardımcı olabileceğim herhangi bir şey olursa bana ecayir@industryolog.com adresinden, vaka analizi ile ilgili yapılması gerekenler konusuna ise buradan ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın..