İş Hayatına Zorlu Bir Adım: Assessment Center


Merhabalar;
Her sabah kalkıp işe gitmek, çalışmak, gelişmek, öğrenmek, bir firma için saatlerini vermek, kazanç sağlamak, deneyim kazanmak…Bunların hepsi iyi hoş güzel de işte bahsedilen o işe girmek için geçilmesi gerek bir mülakat süreci var. Onlarca kişi başvuru yapıyor ve aşamalardan geçiyor. Peki firma rastgele bir seçim yapamayacağına göre mutlaka bir değerlendirme yöntemleri uygulamalı değil mi?

Bir huni düşünün ve bu huninin geniş kısmı ilana başvuran kişi sayısı kadar ama elene elene alt kısımlara geldiği zaman çok az kişinin kaldığını görürüz. Ama buradan sadece 1 veya 2 kişi adım atabilir. İşte firmaların o kişiyi seçmek için kullandıkları yöntem olan “Assessment Center“ dan bahsedeceğim.


Assessment Center Nedir?
Türkçe karşılığı “Değerlendirme Merkezi(DM)“ olan ve daha çok kurumsal firmaların tercih ettiği bir yöntemdir. Çoklu alternatifler arasından personel seçmek için uygulanan ve gruplar halinde değerlendirilen farklı bir mülakat ve seçme tekniğidir.
Aslen alman sanayisinde uygulanmaya başlanmış olup günümüzde de birçok organizasyonda özellikle yönetim kademelerini seçme ve değerlendirmek için kullanılır. İçerik ve prosedür itibari ile çok çeşitli olmakla beraber, aşırı detaycı incelemelerle kendi içinde değişkenlik gösterebilir. Şöyle ki uygulanan şirket kendi yapılarına ve beklentilerine göre uygulamayı şekillendirebilir.

Genel olarak uygulamanın içeriğinde;

*Çözülmesi zor bilmeceler,
*Analiz edilmesi gereken vakalar,
*Çözülmesi gereken iletişim problemleri,
*İnsan ilişkilerinde duruşun gösterildiği rol-play çalışmaları,
*Grup içinde tavır ve davranışların incelendiği grup çalışmaları gibi pek çok çeşit bulunmaktadır.

Assessment Center’ı her kurum aynı amaçla kullanmıyor olabilir. Genel itibari ile işe alımlarda mülakat tekniği yönünden bahsettik. Bazı kurumlar içeriden yönetici seviyesine terfi edecek adaylara uygulayarak liderlik becerilerini ölçmeye çalışıyor.


Assessment Center Tarihsel Gelişimi
Tarihsel gelişimi incelendiğinde 1930 ve 1940’lı yıllar arasında Alman, İngiliz ve Avusturyalı askeri birliklerine subay seçimi ile kullanılmaya başlandığı ve buna ilişkin Harvard psikoloji kliniği tarafından değerlendirme programları geliştirildiği görülmektedir. 1950’li yıllarda ilk kez AT&T şirketinde uygulanmıştır. Sanayi alanında özellikle İngiltere ve A.B.D’de başlayan uygulamalar hızla diğer ülkelere yayılmıştır. İlk kullanımdan bu yana yaklaşık 60 yıl geçmesine rağmen popülerliğini devam ettirip adayları seçme ve yükseltmede kullanımı artmaktadır.

DM nedir ne değildir tanımış olduk. Uygulamanın içeriğinden kısaca bahsettik. Şimdi bu içeriklere örnekler verecek olursak;

Role-Play
Role playde katılımcıların müşteri, çalışan, iş arkadaşı rolünü üstlenmiş bir kişiyle, ortaya çıkan bir problemi çözmesi istenir. Örneğin, “Satış” departmanındaki bir pozisyon için görüşülen aday satışçıyı, danışman da farklı talepleri olan bir müşteriyi oynar ve kişi, o zor müşteri karşısında işi başarı ile nasıl gerçekleştirmesi gerektiğini gösterir.

Vaka Çalışması
Vaka çalışmasında iş üzerine karşılaşılan bir problem verilir, adayların konu ile ilgili görüşleri ve çözüm önerileri istenir. Yazılı veya sözlü olarak uygulanabilen sistemde, görüş ve öneriler yine rapor halinde, genelde sözlü bir sunum ile adaydan istenir.


Planlama Organizasyon Çalışması
Planlama organizasyon çalışmasında adaydan kendisini örneğin tatilden yeni dönmüş olan ya da o şirketteki ilk iş günü olan bir çalışan olarak düşünmesi istenir ve kendisine evrak kutusunda birikmiş memo, çağrı, mail ve şikayetlerden oluşan bir dosya ve sahip olduğu kısıtlı sürede aksiyon alması gerektiğine dair bilgi verilir.

Grup İçinde İncelemeler
Aday gruba bir konu verilir ve iletişim kurabilecekleri bir masa etrafında yöneticisiz/lidersiz adaylar kendi hallerine bırakılarak tartışmaları izlenir. Kamera kaydı ve uzmanların gözlemleri esas alınarak adaylardaki girişim, grup yönlendirme, uyum, mantıktaki akıcılık, liderlik, kendini kabullendirme gibi konular gözlemlenir.

Tüm bu aşamaları geçmek zor gibi görünebilir. Hayal ettiğimiz işte, hayal ettiğimiz pozisyona ulaşmak ve bu engebeli yolları geçmek için kendimize sürekli geliştirmeliyiz. Bilginin aşamayacağı engel yoktur.

Görüş ve önerileriniz için okarakoc@industryolog.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.
Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın…