İş Modeline Göre E-Ticaret

Merhabalar,

Bir önceki yazımda çalışma şekillerine göre E-Ticaret Modelleri’ni incelemiştik. Bugünkü yazımda ise İş Modellerine göre E-Ticaret yapılarını ele alacağız. Keyifli okumalar dilerim.

Yatay E-Ticaret

Çok sayıda çeşitli ürün ve ürün grubu barındıran türdeki e-ticaret sitelerinin iş modelidir. B2C prensibinde çalışan iş modeline örnek verilebilir. Bu gruptaki müşteriler ihtiyaçları olan ürünü veya hizmeti başka bir platforma gerek kalmadan bu ticaret modeli sayesinde bulabilirler. Bu tür E-Ticaret sitelerinin yönetimi bir hayli zor olduğu için eğer lojistik, stok, pazarlama gibi alanlarda yeterli bilgiye ve ekibe sahip değilseler yeni başlayanların ilk adımda tercih etmemeleri tavsiye edilir. Böyle bir ekip ve ihtiyaçların da karşılanması için sermayeye ihtiyaç vardır. Diğer yandan yatay E-Ticaret anlamında pazarda güçlü firmalar olduğu için rekabet oldukça fazladır. Yatay e-ticaretin dünyadaki en başarılı örneği olarak Amazon.com, ülkemizdeki en başarılı örneği olarak da hepsiburada.com gösterilebilir.

Dikey E-Ticaret

Belli bir ürün veya ürün grubuna odaklanan e-ticaret iş modelidir. Müşterilerin aradıkları ürünü belli kalitede ve belli standartlarda buldukları iş modelidir. Pazarda yeni ihtiyaçların meydana gelmesi sebebiyle bu model ortaya çıkmış ve gelişmeye devam etmektedir.

Ebebek, Saat & Saat, Decathlon, Ofix dikey iş modelinde çalışan firmalara örnek gösterilebilir.

 

Pazaryeri

Pazaryeri tüketicilerin birbirlerine ürün ve hizmeti satmasının olanak verdiği sitelerdir. Yani bir site üzerinde pek çok tedarikçinin bulunup müşteriyle buluşmasıdır. Firma burada direkt olarak satıcı değildir. Firma satıcıya ürün satma fırsatı sağlarken diğer yandan kendisi de satış yapmaktadır. Pazaryeri iş modeli aynı zamanda C2C iş modelidir. Bu iş modelinde çalışan sitelere ABD’li eBay, ülkemizden sahibinden.com ve eBay’in sahibi olduğu gittigidiyor.com örnek gösterilebilir.

Özel Alışveriş

Dünya’da ve Türkiye’de ses getirmiş olan private Shopping olarak bilinen iş modelinde önemli markaların sezon sonunda belirli indirimler ile yaptığı satışlardır. Bu alışveriş sayesinde müşteriler hem bütçelerine uygun ürünü bulabilmekte hem de kendi özel zevklerine kolayca ulaşabilmektedir. Son yıllarda moda perakendeciliğinin hareketlenmesi ile birlikte bu iş modelinde çalışan başarılı siteler arasında Markafoni, Limango, Trendyol ve Morhipo gibi başarılı siteler yer almaktadır.

Fırsat Siteleri

Özel alışveriş sitelerinin çalışmasına benzeyen fırsat siteleri son yıllarda bir hayli artmıştır. Tüketicilere firmaların ürün ve hizmetleri indirimli olarak sunulur. Fırsat sitelerine yurtdışından Groupon, ülkemizden Şehir Fırsatı, Grupanya, Bonubon ve Grupfoni örnek gösterilebilir.

Aracılık

Aracılık siteleri hizmet bazlı satışlarda firmalara aracılık ederek tüketiciye ulaşmasını sağlar. Yaygın şekildeki firmaları tek bir çatı altında toplayarak tüketiciye ulaştıran aracı siteler tüketici desteğini de kendileri verirler. Bu iş modeliyle çalışan en iyi örnek dünyaya açılan Türk markası Yemeksepeti.com’dur. Biletix ve Çiçeksepeti de aracılık iş modeliyle çalışan sitelere örnek olarak gösterilebilir.