Merhaba, bu benim ilk yazım. İlk yazımda sizlere zorlu iş hayatını daha da çekilmez kılan Mobbing’den bahsedeceğim. Mobbing’in ne olduğuna ve nasıl mücadele edebileceğimize dair ufak bilgiler sunacağım. Keyifli okumalar…

 

PEKİ MOBBİNG NEDİR?

 

Hayatımız boyunca zorluklarla mücadele edebildiğimizi düşünsek de kimsenin kimseye merhametinin ve toleransının olmadığı iş yaşamındaki zorluklarla mücadele etmek umduğumuz kadar kolay olmayacak. İş yaşamını bir yola benzetmek gerekirse Mobbing o yoldaki dikenler sayılabilir. Ya dikenlerin üstünden atlayacağız ya da dikenler yüzünden kanayan dizlerimizle yola devam edeceğiz. Gel gelelim Mobbing i benzetmeler dışında ele alacak olursak; Mobbing , iş yerindeki duygusal taciz, psikolojik şiddet, dışlama, aşağılama, rahatsız etme, çalışma motivasyonunu ve özgüvenini kırma ve mutsuz etme gibi pek çok davranışı kapsıyor. Mobbing olgusu iş hayatı için ilk kez 1980’lerde endüstri psikolojisi uzmanı Heinz Leyman tarafından tanımlanmıştır.

 

 

 

Mobbing kendi içinde; mobbing uygulayanlar, mobbing mağdurları ve mobbing izleyicileri şeklinde başlıklar altında incelenmektedir. Sizlere kimdir bu mobbing uygulayıcıları biraz ondan bahsetmek istiyorum. Leyman’a (1996) göre, mobbing uygulayanlar, kendi eksikliklerinin üstünü örtmek için, mobbinge başvururlar. Kendi adları ve konumları adına duydukları korku ve güvensizlik, onları başka birini küçültücü davranışlar segilemeye iter.Bu davranış bize mobbing uygulayıcılarının kişilik bozukluğu olan bireyler olduğunu gösteriyor diyebiliriz. Mobbing uygulayanalar olduğu gibi bu durumdan mağdur olan insanlarda bulunmakta.Yapılan araştırmalara baktığımızda mobbinge maruz kalan bireylerin hiçbir ayırt edici özelliği bulunmamakta, mobbing tüm işyerlerinde ve tüm çalışanların başına gelebilir.

 

 

MOBBİNG İLE MÜCADELE

‘’Mobbing ile illaki bir mücadele etme yolu vardır, yoksa insan ömrünü mutsuz olduğu bir işte devam ettirebilir mi?’’ dediğinizi duyar gibiyim. Ama çoğu çalışan Mobbing’ i ispatlamanın çok zor olduğunu düşündüğü için yargı yoluna başvurmuyor. Mağdurlar Mobbing’ e sessiz kalmayı tercih ediyor. Ancak ben Mobbing ile başa çıkmanın Mobbing’in ne olduğunu anlamayla mümkün olabileceğini düşünenlerdenim. Sonuçta ne olduğunu bilmediğimiz hiçbir şeyle baş edemeyiz. Herkese mobbingsiz bir iş yaşamı dilerim. Bir dahaki yazımda buluşana kadar mutlu ve huzurlu kalın.