İş Yerlerinde Yalın Kültür

Herkese merhaba, bu yazım hem kendi karşılaştığım hem de başkalarının karşı karşıya gelme olasılığı yüksek olan bir konu üzerinde yoğunlaşmak üzere detaylandırılmıştır.

Konu başlığından da anlaşılacağı üzere iş yerlerinde yalın düşüncenin, kültürün varlığı hakkında gözleyebildiğim kadarıyla işletme tiplerine göre çok fazla değişiklik bulunmakta. Bu değişiklik firma büyüklüklerine göre de farklılık göstermekte. Bunları anlatmadan önce yalın kültürden biraz bahsetmek istiyorum.

Yalın kültür, işletme faaliyetlerini en basite indirgemeyi amaçlayan, israfı en az seviyeye indirmek için çabalayan, çalışan bireylerin refahına oldukça önem veren, “minimum maliyet maksimum çıktı” hedefiyle yoluna devam ederken, yapılan iyileştirmelere tüm ekibin katılımıyla gerçekleştirme amacı güden ve daha ardı arkası kesilmeyen faaliyetler bütünüdür.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım bu kültürü işletmelere getirmek ve sürekliliğini sağlamak oldukça meşakkatli bir süreçtir. Çünkü işletmelerde, yalın kültürden önce var olan bir kültür mevcut olup, bu kültürün değiştirilmesi ve yerine yeni bir kültürü hakim kılmaya çalışmak hiç de kolay bir faaliyet değildir. Buna en güzel örnek hiç şehir ya da ülke değiştirmediğinizi düşünebilirsiniz. İlk değişiminizde zorlandığınız, adapte olamadığınız gözünüzde canlanmıştır. Ya da şehrinize bir turistin yaşamaya geldiğini ve sizlere kendi ülkesindeki yaşam biçimini yaşayın dediğini hayal edin. Hemen o kültürü yaşamaya başlar mısınız? Sanırım yeteri kadar açıklayıcı oldum.

Nasıl sizler yurt dışına gidip, değişime mecbur kalıyor ve ayak uydurmaya çalışıyorsanız; işletmeleri de öyle düşünebilirsiniz. Bir kültürü alabilmeleri için ona mecbur olmaları, zorunlu olmaları gerekmektedir. Yani ihtiyacı olmayan bir şeyi kimse almaz.

Peki İşletmenin Yalın Kültüre Olan İhtiyacı Nasıl Anlaşılır?

Basit bir bakış açısıyla işletmenin bu kültüre ihtiyacı olup olmadığı açık bir şekilde ortaya çıkabilir.

Nasıl mı, gelin hep birlikte basit birkaç örnek üzerinde düşünmeye çalışalım.

Termin sürelerinin aksaması: Doğru bir şekilde üretim planlamasının yapılmaması, işçilik sorunları, tedarik sorunları gibi devam ettirilebilir.

Tezgahlarda aranan malzemenin geç bulunması ve tezgah karışıklığı: Tezgahların üzerinde yeterli bakım, temizlik ve düzenlemenin yapılmaması. Bu şartlardan doğan zaman kaybı ve malzeme ömrünün kısalması.

Çalışanların erken yorulup verim düşüklüğüyle karşılaşılması: Ergonomik düzenlemelerin uygun bir şekilde yapılmayıp, çalışma standartları iyileştirilmeyip ve karmaşık iş yeri düzeni erken yorulmayı ve verim düşüklüğüne neden olabilir.

Katma değeri olmayan faaliyetlerin çok fazla olması: Katma değeri olmayan faaliyetlerin fazlalığı zaman kayıplarına, maliyet artışına ve gereksiz işlem adımlarını beraberinde getirir.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım sorunları hiçbir analiz yapmadan görmeniz mümkün yani kültüre olan ihtiyacı en basit haliyle buradan fark edebiliyoruz.

Yalın Kültür Kararı

İşletmelerinizde bir mühendis, sorumlu, yönetici vs. yalın kültüre geçme ihtiyacını belirledi ve artık bu yolda gerekli adımları atmaya başladınız. Her şeyin mükemmel olacağı bir an önce işlerin daha yolunda ve düzgün ilerleyeceğini düşünüyorsanız oldukça yanıldığınızı ve hızlı bir şekilde bu süreçte hayallerinizin suya düşeceğini belirtmek isterim.

Yalın düşünce zaman, süreç, sorun, tecrübe gibi daha fazla faaliyeti bünyesinden geçirip oturmaya yavaş yavaş başlayacaktır. Geçen zaman diliminde oldukça sabırlı ve enerjinizi sürece eşit pay edecek şekilde düzenlemenizi tavsiye ederim.

Küçük ya da büyük bir işletmeye bu kültürü getirip sıkıntılarını önce çekecek, sonrasında ise verim alınmaya başladığı görülür görülmez ekibiniz kabul görülmeye başlanıp, gerekli desteği bünyesine ekleyecektir.

Bu süreçler atölye tipi çalışma ortamlarında daha zor geçerken büyük ve kurumsal çalışma ortamlarında daha az zorlanarak devam etmektedir.

Son olarak bahsetmek istediğim nokta ise; yalın kültürü kabul ettirebilmek için bu süreçlerin öncesinde ve süreçlerin denenmiş haliyle ilgili yeterli dokümanı, analizi ve veriyi doğru bir şekilde sunabilmeniz. İsterseniz fabrikayı iki kat büyütecek bir düşünceniz olsun! Sunamadığınız çalışmanın kimse tarafından kıymeti olmayacaktır.

Kendinize iyi bakın ve her zaman olduğu gibi bilimle kalın…

Soru ve görüşleriniz için myarsi@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz.