Üretim Çizelgeleme Eğitimleri 7 – İş Yükleme & En Büyükleme Problemi

 

 

Bu yazıda farklı bir problem olan en büyükleme problemini inceleyeceğim. Bazen modelimizdeki değerleri en büyüklemek de bizim amacımız olabiliyor bunu nasıl yapacağımıza bakalım.

Tesis içi mülakat yapılan bir üretim yerinde 7 kişi ve bu 7 kişinin yapması istenen 7 iş vardır. İş – Makine eşleşmesi mülakatı yapan jürinin verdiği puanlara göre yapılacaktır. Jürilerin verdiği puanları içeren modelimizi kuruyoruz

Yine sırasıyla kopya tablomuzu, en büyüklenen değeri içeren hücreyi (önceki sorulardaki maliyet hücresinin hesaplanma yöntemiyle aynı şekilde hesaplanıyor) oluşturuyoruz.

 

 

Yine önceden yaptığımız gibi kopya tablomuzu sıfırladıktan sonra çözücüye gidiyoruz.

 

Burada önemli ve çok dikkat edilmesi gereken nokta daha önce seçtiğimiz en  küçük hedefini bu kez en büyük olarak seçiyoruz. (2 numaralı işlem)

Bu işlemlerden sonra kısıt tanımlamalarımızı yapıyoruz. (kısıt tanımlamalarının nasıl yapılacağına ilişkin yazıya buradan ulaşabilirsiniz.)

Kısıt tanımlamalarımızı da yaptıktan sonra karşımıza gelen çöz ekranından çöz seçeneğine tıklıyoruz ve bir kaç saniye içinde çözüm ekranı karşımıza geliyor.

Çözüm ekranında da görüldüğü üzere

İş 1 -Kişi 4

İş 2 -Kişi 6

İş 3 -Kişi 7

İş 4 -Kişi 2

İş 5 -Kişi 5

İş 6 -Kişi 1

İş 7 -Kişi 3       eşleşmeleri sağlanmıştır.

 

Model büyükleme birçok şekilde karşımıza çıkabilir. Yalnız bu gibi durumlarda değil belki kar en büyükleme problemi olarak da karşımıza çıkacak olan en büyükleme problemlerinin de çözümünün nasıl olduğunu öğrenmiş olduk.

 

Soru ve görüşlerinizi merdogan@industryolog.com adresinden benimle paylaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, bilimle kalın..