İş Zekası Nedir? Uzmanı Kime Denir?

Merhabalar, bugün sizlere 21. Yüzyılın parlamakta olan mesleği, iş zekâsı uzmanlığından bahsedeceğim. İş zekâsı nedir, iş zekâsı uzmanı ne yapar, ne kadar maaş alır gibi sorulara gelin, hep birlikte göz atalım.

İş zekâsı (business intelligence) müşteriler ve yöneticiler arasındaki bilgilerin analiz edilerek raporlanmasına denir. Bunu yapan kişilere de iş zekâsı uzmanı denir. İş zekasının en önemli özelliği işletmelere raporlama ve analiz alanında verimlilik kazandırmasıdır. İş zekâsı uzmanları müşterilerle olan bilgileri detaylı bir şekilde inceleyerek mevcut müşterilerin devamlılığının sağlanması ve yeni müşteri kazanılması açısından farklı bakış açılarıyla stratejiler geliştirirler. Böylece iş zekâsı, şirketler arasındaki rekabeti artırmakta ve iş kalitesinde de artışı sağlamaktadır.

Yöneticilerin kararları üzerinde önemli bir etkiye sahip olan iş zekâsı uzmanları, şirket ve müşteri dengesini sağlamaya çalışırlar. Şirket içinde de yöneticiye yakın bir pozisyonda çalışırlar. Son zamanlarda bankacılık, finans, bilişim, reklamcılık, danışmanlık gibi sektörler de iş zekâsı uzmanlarına talep bir hayli artmış gözüküyor.

Örneğin finans alanında çalışan iş zekâsı uzmanları şirketlerin gelecekteki yatırımları için belli stratejiler üretmekte, yeni yatırım alanları, para bölgeleri gibi konularda raporlar hazırlamaktadır. Diğer bir örnek ise bir borsa yazılımında, anlık olarak borsanın hareketini ve hatta teknik analiz sonuçlarını izlemek bir iş zekâsı uygulaması olarak görülebilir.

İş zekâsı, ne oldu? kaç tane? olayların tekrar etme sıklığı nedir? hangi sistemler bu olaylardan ne kadar etkilenmektedir? maliyeti nedir? gelirler nelerdir? problem nerede oluyor? neler yapılması gerekir? gibi sorulara cevap bulur.

Bu sorulara cevap bulmak sanıldığı kadar kolay olmasa gerek. İş zekâsı uzmanları yüklü bir bilgi deposundan analizler yaparak istenilen bilgileri rapor haline getiriyor ve yönetici için işler oldukça kolaylaşıyor. Böylece şirket adına daha sağlam ve güvenilir adımlar atılması sağlanıyor. Artan rekabetçi piyasada şirketler iş zekâsı uygulamalarından mahrum kalırsa eğer büyümeleri söz konusu bile değildir.

Kararlılık analizleri, maliyet analizleri, kaynak-sonuç ilişkisi, sektörel değerlendirmeler ve bütçelemeler iş zekasının sağladığı yaralar arasındadır.

İş zekâsı uzmanları için üniversitelerde bir bölüm henüz açılmamış fakat işe alım sırasında daha çok mühendislik, işletme gibi bölüm mezunları tercih edilmekte. Ender mesleklerden olan iş zekâsı uzmanlığına talep günden güne artmakta bu da aldıkları maaşa yansımakta. Sektörden sektöre farklılık gösteren iş zekâsı uzmanlığının maaşları finans sektöründe 5000-7000 TL arasında değişirken bilişimde bu aralık 10.000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Kısaca bir özetleyecek olursak eğer, iş zekasıyla müşteri ve yönetici arasındaki dengenin sağlanıp yöneticiler açısından hızlı ve doğru kararlar verilip stratejik açıdan şirketlere fayda sağlanacağı kaçınılmaz bir gerçek. Yakın zamanda üniversitelerde bölüm olarak görürsek hiç şaşırmayın derim.

Bugünkü yazımda iş zekâsı nedir, uzmanı kimdir öğrenmiş olduk. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.