İş Zekası

Herkese merhaba,

İş hayatı birçoğumuz için sürprizleri beraberinde getiriyor. Bazen öyle bir iş oluyor ki, sadece tecrübe ya da bilgi yeterli olmuyor. Her zaman yeterli zamanımız olmuyor, bu yüzden bilgi ve verileri daha anlamlı bir şekilde kullanarak sürece yaymak, zaman ve bilgileri etkin bir şekilde kullanarak herkesin kolay erişebileceği bir ortam yaratmak gerekiyor. İşte o anda devreye iş zekası adı verilen kavram giriyor. Peki iş zekası nedir, ne işe yarar?

Günümüzde doğru ve hızlı kararlar almak daha önemli hale geldi. Zamanı verimli kullanabilmek adına birçok yöntemler kullanılıyor. Aynı zamanda rekabetten geri kalmamak hatta bir adım öne geçebilmek şirketler için başlıca hedefler arasında yer alıyor. Çalıştığınız iş yerinde herkesi ilgilendiren bir karar alacaksınız ama nasıl yapacağınızı tam olarak bilmiyorsunuz diyelim. İşi daha yapılabilir hale getirmek için nasıl başlarsınız? Önce verilere ulaşmak gerekir. Doğru verileri alarak işinize yarayacak hale getirebilmek amaçlarınız arasında olur. Bunu sizin için yapan bir yazılım işinizi kolaylaştırırdı değil mi? Ham veriyi daha anlamlı ve kullanışlı hale getirebilmek için işlenmesini sağlayan süreç ve yöntemlere “iş zekası(business intelligence)” denir. Yazılım ya da hizmet biçiminde olabilir. Büyük miktarda veriler iş zekası ile işlenir. Veri toplama olanağı sağlayarak veri analizine yönelik araştırmaların yapılabilmesini kolaylaştırır. Bu konuları rapor, veri görselleştirmeleri ile destekler; grafik, harita, hız göstergeleri, trafik işaretleri, tablo gibi çeşitli görseller görüntülenebilir. Bu sayede hızlı ve olay veri analizi ulaşımı sağlar.

Örneğin yeni projeler bu şekilde belirlenerek geliştirilmeye çalışılır. Finans, perakende, kamu, telekomünikasyon sektörlerinde olmak üzere her alanda kullanılabilir.

İş zekası(BI) yazılımları, özellikle perakende mağazalarda ve restoran zincirlerinde kullanılır. Mesela restoranlarda menüye yeni bir ürün eklenecekse veya mevcut bir ürün menüden çıkarılacaksa bu kararlar BI ile veriliyor. Ya da çevrenizde yer alan ve beklenilen performansın altında çalışan dükkanlar da BI verilerinden yararlanılarak kapatılabilir.

İş Zekasının Faydaları                                     

Peki sadece karar vermek için mi kullanılır? Tabi ki hayır.

  • Verileri analiz ederken aynı zamanda maliyetleri düşürür, yeni iş fırsatlarını tanımlar.
  • Veriler tek bir çatı altında toplandığı için paylaşımı da kolay olur.
  • Herkesin anlayabilmesini sağlar.
  • Bazen derinlerde saklı kalmış bilgiler olur. BI ile bu veriler görülür, iyi bir analiz süreci sağlanırsa avantaja bile dönüştürülebilir. Zayıf noktaları tespit eder ve çözüme kavuşturur.
  • İstenilen zamanda özel rapor ve analizler üretilir.
  • Riskler önceden belirlenebilir ve böylece önlem alma şansı artar.

Her iş zekası kullanımı şirkete başarı getirmez. Biraz da bu konunun derinliklerine inmeye ne dersiniz?

İş zekası ile eski konumunuza göre daha fazla veri ürettiğinizi varsayalım. Bu, sizin için avantaj mı olur dezavantaj mı? Genellikle avantaj olur. Genellikle diyorum; çünkü şirketler bu durumu uygun bir şekilde koruyamadıkları ve uygun analizler yapamadıkları sürece başarısızlığa yol açan bir yöntemmiş gibi görünmesine yol açıyor. Kapasite yetersizliği, eski teknoloji kullanımı, kötü kullanıcı deneyimi, iş zekasının önemini yeterince anlayamamak da başarısızlığa yol açan nedenler olarak sayılabilir.

 

Genelde şirketler teknoloji ve yazılımla ilgili konulara karşı olumsuz bir tavır sergilerler. Bu tavır maliyetlerden ya da işe yarayıp yaramadığından emin olunamadığı için olabilir. Ama hedeflere uygun ve doğru kullanıldığı sürece başarı getirmesi olası bir durum. Alışabilmek biraz zaman alabilir ama zaman geçtikçe önemi anlaşılır. Bu anlamda iş zekası kritik bir süreci kapsar.

Üretim dolu günler geçirmeniz dileğiyle. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hoşça kalın.