Işınlanma(Teleportasyon) Mümkün mü?

 

Sabahları trafiğe takılmadan işe veya okula gitmeyi istemez miydiniz? Ya da saatlerce otobüs duraklarında gelmek bilmeyen otobüsü, havaalanında rötarlı uçağınızı  beklemekten kurtulmak istemez miydiniz? Kulağa oldukça cazip gelen bu teklifler için tek yolun “ışınlanma”(teleportasyon) olduğunun farkındayım. O zaman size iyi bir haberim var; yakın gelecekte olmasa da bu durum mümkün. 

Işınlanma Nedir?

Genel bir tabirle ışınlanma(teleportasyon): Bir cismin veya bir bedenin bulunduğu yerden yok edip başka bir yerde ortaya çıkarılmasıdır. Geçtiğimiz günlerde Çinli bilim adamları 500 km uzaklıktaki bir uyduya başarıyla foton “ışınladıklarını” duyurmuşlardı. Şimdi bunun nasıl mümkün olduğunu karmaşık fizik formüllerden arındırılmış şekilde ele alalım.

Hepimiz Albert Einstein’ın E=mc^2 formülünü duymuşuzdur. Bu formül bize şunu söylemek istiyor: “Bir cismi ışık hızında fırlatırsanız o cisim artık kütle(madde) olmaktan çıkar enerjiye dönüşür.

   Bunu bir örnekle açıklayalım. Şimdi size anneniz tarafından  bir terlik fırlatıldığını düşünün. Iskalama olasılığının sıfır olduğunu zaten biliyoruz. Eğer anneniz bu terliği ışık hızıyla fırlatmayı başarırsa; o terlik tıpkı bir ışık gibi size çarpmayacak ve içinizden geçecektir. Yani terlik bir madde gibi değil bir enerji gibi davranacaktır. Burada ki asıl sorun cisimleri ışık hızına nasıl ulaştıracağımız? Bir gün bunu başaracak bir kaynak bulunursa o zaman ışınlanma için büyük bir adım atılmış olacaktır.

 

Bilindiği üzere maddenin katı, sıvı, gaz halinde maddeler arası boşluk içerir. Eğer biz bu maddeler arasında ki boşluğu kullanabilirsek bir duvarın içinden geçmeyi en azından kağıt üzerinde mümkün kılıyoruz. Olayı bir örnekle açıklayalım; şimdi içi pirinç dolu bir kavanoz düşünün ve  bu kavanozun içine bir bilye atalım. Şimdi de kavanozu hafif şiddetli ve devamlı olarak titretelim. Bir müddet sonra bilyenin pirinç dolu kavanozdaki boşluklardan faydalanıp kavanozun dibine kadar ilerlediğini gözlemleyebiliriz.

 

Bu örnek de olduğu gibi eğer cisimleri veya bedenleri yeteri kadar titreşime maruz bırakabilirsek, atomların içindeki  büyük boşluklardan faydalanarak cisimleri veya bedenleri duvarların arasında geçirebiliriz. Ama hiçbir şey kağıt üzerinde anlatıldığı kadar basit değildir.

Işınlanmanın mantığını örneklerle açıklamaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

Gelecek yazımda görüşmek üzere, esen kalın…